Apinis - viens no vētīgākajiem ārstniecības augiem
Elpceļu veselība

Latvijā netrūkst ārstniecisku augu. Viens no tādiem ir apinis, kas jau izsenis izmantots alus gatavošanā ne vien garšas uzlabošanai, bet arī tā izcilo antibakteriālo īpašību dēļ – pateicoties tā spējai cīnīties ar dažāda veida mikroorganismiem, apinis ir lielisks dabiskais konservants. Apiņu izmantošana alus darīšanas procesā gan nav mūsu senču atklājums – tos sāka kultivēt 8. gs. Franku valstī. Dokumenti liecina, ka tās dibinātājs karalis Pipins Īsais apiņu dārzus novēlējis Sendenī klosterim 768. gadā. Apiņa latīniskais nosaukums ir Humulus Lupulus. Lai arī tā etimoloģija (izcelsme) ir neskaidra, to varētu tulkot kā „kāpjošais vilciņš”, tādējādi norādot uz augam raksturīgo citu koku, visbiežāk vītolu, aplenkšanu un „žņaugšanu” – gluži kā vilki izrīkojas ar aitām.

Apinis ir viens no vētīgākajiem ārstniecības augiem

Vijīgais apinis ir daudzgadīgs kaņepju dzimtas lakstaugs, kas, ja netiek kultivēts, dabiski izplatās lapkoku mežos, krūmājos, ūdenstilpju krastos. Apiņi zied jūlijā un augustā, pēc noziedēšanas izveidojas aromātiskas rogas, ko tad arī izmanto kā alus darīšanā, tā medicīnā. Tomēr ievākt apiņu rogas un pareizi sagatavot tās lietošanai dažādos uzlējumos, ja neesi tajā specializējies, nav vienkāršs uzdevums. Rūpējoties par savu veselību, vērts uzticēties speciālistiem.

Tautas medicīnā apiņi tikuši plaši izmantoti arī kā pretsēnīšu, pretiekaisuma un pretvīrusu līdzeklis, apiņa rogas lieto stipri asiņojošu menstruāciju gadījumā, pret pārmērīgu svīšanu, kā arī ādas slimību dziedēšanai. Ķīnā tie tiek lietoti pat tuberkulozes un lepras ārstēšanai. Pētījumos patiešām pierādījies, ka apiņu aktīvie komponenti – specifiskās rūgtvielas lupulons un humulons – nomāc grampozitīvo mikrobu augšanu un ir efektīvi pret tuberkulozes nūjiņu (Natarajan et al, 2008; Serkani et al, 2012).  Atklātas arī apiņu īpašības, kas saistītas ar sievišķo hormonu estrogēnu, kuru dēļ šo augu izmanto reproduktīvajā veselībā – ar klimaksa periodu saistīto nervu sistēmas, sirds un gremošanas orgānu darbības traucējumu novēršanai. Tāpat tie spēj mazināt karstuma viļņus menopauzes laikā un vispār rada nomierinošu efektu (Chadwick et al, 2006).

Apiņi satur vairākas vērtīgas barības vielas – īpaši B grupas vitamīnus, niacīnu, kāliju, kā arī kalciju, magniju un C vitamīnu, mazākā apjomā – cinku un A grupas, E, PP vitamīnus. Pārstrādājot apiņu rogas ekstraktā, šīs vielas tiek pilnībā saglabātas.

Apinis - viens no vētīgākajiem ārstniecības augiem

Tiek uzskatīts, ka apiņiem piemīt nervu sistēmu nomierinošas, pretvīrusu un antibakteriālas īpašības. Apiņu sedatīvā efektivitāte ir saistīta ar iedarbību uz centrālo nervu sistēmu caur melatonīna receptoru aktivāciju. Arī mūsdienās apinis tiek novērtēts – Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) ir atzinusi, ka apiņiem piemīt nomierinošs efekts.

Ārstniecības augus saturošs produkts Sinunorm DUO

Uzņēmums Lotos Pharma piedāvā plašu izvēli produktiem, kuri paredzēti imunitātei un elpošanas ceļu veselībai. Viens no iecienītākajiem preparātiem ir Sinunorm DUO, kas iedarbojas gan uz augšējiem (deguns, deguna blakusdobumi), gan apakšējiem (bronhi) elpceļiem, jo sastāvā ir plūškoka ziedu ekstrakts un gaiļbiksīšu ziedu ekstrakts, kas nodrošina optimālu elpceļu funkciju.

Apinis ir viens no vētīgākajiem ārstniecības augiem
Sinunorm DUO ir uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Sinunorm DUO sastāvā ir iekļauts arī apiņu augļkopu sausais ekstrakts un plūškoka augļu sulas sausais ekstrakts. Antibakteriālu iedarbību nodrošina timiāna lakstu sausais ekstrakts. Tāpat Sinunorm DUO sastāvā iekļauts acerolas augļu ekstrakts, kas satur C vitamīnu. Tā kombinācija ar cinku veicina normālu imūnsistēmas darbību.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Atsauces

  1. Chadwick, L. R., et al, (2006) The pharmacognosy of Humulus lupulus L. (hops) with an emphasis on estrogenic properties. Phytomedicine. Vol.13 (1-2), p.119-131.

2. Natarajan, P., et al, (2008) Positive antibacterial co-action between hop (Humulus lupulus) constituents and selected antibiotics. Phytomedicine. Vol. 15(3), p. 194-201.

3. Serkani, J. E., et al, (2012) Evaluation of the effect of Humulus lupulus alcoholic extract on rifampin-sensitive and resistant isolates of Mycobacterium tuberculosis. Research in pharmaceutical sciences, 7(4), 235–242.

 

Sinunorm DUO efektīvs elpceļu veselībai
section-a1729f9
Dalīties