Viens no svarīgākajiem aspektiem vesela bērniņa iznēsāšanai ir pietiekams dzelzs līmenis asinīs. Patiesībā ir būtiski pievērst uzmanību tam ne tikai grūtniecības laikā, bet jau pirms tās – lai šī elementa trūkums nekļūtu par klupšanas akmeni bērniņa gaidīšanas laikā. Kāpēc dzelzs ir tik svarīga un kā to vislabāk uzturēt?
Mazulim vajag dzelzi
Topošās mammas dabiski vēlas dot savam mazulim to labāko: sākot ar visām uzturvielām un beidzot ar bagātīgu skābekļa daudzumu. Sarkanās asins šūnas ir tās, kas pārnēsā skābekli pa ķermeni, piegādājot gan bērnam, gan arī pašas mammas orgāniem un audiem. Un sarkano asins šūnu ražošanai ir nepieciešama dzelzs - daudz dzelzs, jo grūtniecības laikā asins tilpums palielinās par apmēram 50%. Tas nozīmē, ka nepieciešama vairāk dzelzs, lai izveidotu papildu sarkanās asins šūnas. Un gaidāmo dvīņu gadījumā asiņu pieaugums un nepieciešamība pēc papildu dzelzs ir vēl lielāka!
Ja sievietēm auglīgajā vecumā būtu ik dienas jāuzņem 18 mg dzelzs (pēc 50 gadiem pietiktu ar 8 mg), tad grūtniecības laikā šai devai jābūt 27 mg (zīdīšanas laikā 9 mg).
Mātei un mazulim dzelzs nepieciešama visvairāk:
- trešajā trimestrī – kas sākas no 28. grūtniecības nedēļas un ilgst līdz bērna piedzimšanai - pietiekams dzelzs daudzums ir īpaši svarīgs, jo šajā laikā mazulis mātes puncī pats sāk uzkrāt dzelzi, kas viņam būs nepieciešama tūlīt pēc piedzimšanas;
- pēcdzemdību posmā - gan lai atkoptos pēc dzemdībām un asiņu zuduma (dzemdību laikā zaudē ap 250 mg dzelzs), gan arī lai mazulis ar mātes pienu uzņemtu visu nepieciešamo. Ziniet, ka pusgadu vecam bērnam dzelzs nepieciešama pat divtik, cik pieauguša vīrieša organismam?!
Ko dzelzs trūkums nozīmē bērna attīstībai?
Sievietēm svarīgi būt normālam dzelzs līmenim jau pirms grūtniecības iestāšanās. Ja grūtniecība sākas ar dzelzs deficītu, topošajai māmiņai būs ļoti grūti to uzlabot visā grūtniecības periodā.
Turklāt, ja šai problēmai nepievērš pienācīgu uzmanību, tas var novest pie dzelzs deficīta anēmijas jeb mazasinības - kad ķermenis izmanto dzelzs krājumus ātrāk, nekā tos var papildināt, vai ja dzelzs uzņemšana visā sistēmā ir palēninājusies. Normāli organisms saņem vienmērīgu dzelzs plūsmu no uztura, ko apēdam, un uzglabā lieko dzelzi, lai tas būtu pēc vajadzības pieejams hemoglobīna ražošanai, kurš palīdz asinīm pārnēsāt skābekli pa visu ķermeni.
Dzelzs deficīta iespējamā saistība ar nelabvēlīgiem grūtniecības rezultātiem:
- palielināts priekšlaicīgu (pirms 37 pilnām grūtniecības nedēļām) dzemdību risks,
- zems dzimšanas svars – mazāks par 2,5 kg,
- intrauterīna augļa augšanas aizture - stāvoklis, kad auglis nav sasniedzis savu ģenētiski paredzēto lielumu vai masu,
- smadzeņu attīstības traucējumi – strauji augošās augļa smadzenes ir īpaši pakļautas dzelzs anēmijas riskam, jo augļa dzelzs ir galvenā uzturviela, kas ietekmē smadzeņu attīstību un darbību visā dzīves laikā,
- pirmsdzemdību/ pēcdzemdību sepse,
- jaundzimušo biežāka nokļūšana intensīvās terapijas nodaļā u.c.
Dzelzs trūkums, kā zināt?
Biežākie dzelzs deficīta anēmijas simptomi var būt:
- nogurums un enerģijas trūkums, vājums,
- aizdusa,
- sirdsklauves,
- bālāka āda par parasto, kas var notikt cilvēkam ar jebkuru ādas toni,
- reiboņi, galvassāpes,
- aizcietējumi,
- apātija u.c.
Asinsanalīzes, ko ārsts vai vecmāte nozīmēs un kas grūtniecēm regulāri jāveic, sniegs pilnu priekšstatu par dzelzs līmeni asinīs. Grūtniecības laikā īpaša uzmanība tiek veltīta diviem dzelzs rādītājiem: hemoglobīna līmenim (dzelzs ir svarīgākā hemoglobīna sastāvdaļa, savukārt hemoglobīns mūsu organismā ir tā viela, kas transportē skābekli no plaušām uz šūnām) un feritīnam (galvenā dzelzs rezerve organismā).
Feritīns serumā ir “zelta standarts” dzelzs deficīta anēmijas noteikšanai. Feritīna norma sievietēm ir 10 -150 mkg/ l, kaut gan grūtniecības laikā pieļaujams, ka šis līmenis ir nedaudz zemāks nekā parasti pirms tam - tas ir dabiski, jo organismā asiņu tilpums palielinās. Taču joprojām svarīgi, lai tas būtu 20-200 mg/l.
Kurš preparāts ieteicams grūtniecēm?
Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem apmēram trešdaļa sieviešu reproduktīvajā vecumā un arī vairāk kā 40% grūtnieču cieš no anēmijas. Grūtniecēm, kam atklāts dzelzs trūkums, parasti nozīmē lietot dzelzi perorāli. Perorālie dzelzs preparāti ir droši un lēti, tos var lietot jebkurā trimestrī. Daudzām sievietēm tā ir piemērota terapija.
Tomēr lielai daļai grūtnieču tas var būt smags pārbaudījums, jo papildus tam diskomfortam, ko rada pati grūtniecība, nāk klāt tādas blaknes kā aizcietējums vai caureja, metāliska garša mutē, nelabums, vēdera sāpes, kuņģa kairinājums, gremošanas traucējumi u.c. Sievietēm ar dzelzs deficītu, kas nepanes iekšķīgi lietojamu dzelzi, parasti nozīmē dzelzs preparātu intravenozi. Tomēr pirms tam ir vērts vēl izmēģināt aktīvo vielu biopieejamības tehnoloģiju jaunāko sasniegumu - liposomālo metodi.
Liposomālā dzelzs atšķiras no tabletēm, kapsulām, dzeramajām ampulām un citām tradicionālajām formām ar inovatīvu un efektīvu dzelzs “iepakojumu” - liposomām. Tās ir mikroskopiskas tauku lodītes, kas sava apvalka iekšpusē spēj pasargāt gandrīz jebkuru vielu no apkārtējās vides. Tādējādi liposomālajai dzelzij ir lielas priekšrocības, it sevišķi grūtnieču lietošanai:
- nekairina kuņģa un zarnu traktu – ievērojami mazāks risks sliktai dūšai vai aizcietējumiem;
- efektīvāka uzsūkšanās - līdz 20 reizēm (atkarībā no produkta) labāka uzsūkšanās salīdzinājumā ar parastajām formām. Tā kā liposomālā dzelzs palīdz izvairīties no dzelzs zuduma caur kuņģa-zarnu traktu un uzsūcas gandrīz pilnībā, to var lietot mazākās devās.
Vēlies KVALITATĪVU liposomālo preparātu?
LOTOS PREMIUM Liposomal Iron ir drošs vietējais produkts, kas veicina sarkano asinsķermenīšu veidošanos un normālu imūnsistēmas darbību, kā arī palīdz samazināt nogurumu un nespēku.
Tā sastāvā ir dzelzs, kas palīdz normāli veidoties hemoglobīnam un nodrošina skābekļa transportēšanu organismā, un B12 vitamīns, kas sekmē normālu enerģijas ieguves vielmaiņu un nervu sistēmas darbību.
Produkts ražots Lotos Pharma Labas ražošanas prakses (GMP) kvalitātes sistēmā.
Lietošanas veids: ieteicams lietot iekšķīgi pieaugušajiem pa 1 kapsulai dienā no rītiem tukšā dūšā. Lietošanas ilgums 3 mēneši, lietošanas kursu var atkārtot.