Kas ir klepus
Palielinoties kontrastam starp iekštelpu un āra temperatūru un gaisa mitruma atšķirībām, mūsu elpceļu gļotāda kļūst sausāka un vieglāk ievainojama, uzņēmīgāka pret dažādām baktērijām un infekcijām. Un sākas iesnu un klepus uzbrukumi. Taču tā izpausmes var būt dažādas – tas var būt sauss vai arī ar krēpām, dažkārt cilvēku piemeklē tā sauktais garais klepus.
Organisms cīnās un cenšas mūs aizsargāt. Tomēr, ja nenākam palīgā, šī cīņa bieži izrādās nevienlīdzīga vai vismaz ievērojami ieilgst
Klepus nav ienaidnieks, tā ir organisma dabiska aizsargreakcija, lai atbrīvotos no kairinājuma elpceļos vai tajos iekļuvušiem svešķermeņiem, tai skaitā vīrusiem, un uzkrātām gļotām. Organisms cīnās un cenšas mūs aizsargāt. Tomēr, ja nenākam palīgā, šī cīņa bieži izrādās nevienlīdzīga vai vismaz ievērojami ieilgst. Dažu dienu laikā elpceļu problēmas izārstēt nevar. Taču iespējams mazināt slimības simptomus, atvieglot tās gaitu, apturēt attīstību, neļaujot sausumam elpceļos vai nelielam iekaisumam pāraugt bronhītā, laringītā, plaušu karsonī, garajā klepū.
Deguns ir pirmais elpceļu filtrs, kas sasilda ieelpoto gaisu, aiztur putekļus un svešķermeņus. Ja tas nespēj veikt savu darbu, sākam elpot caur muti, tādējādi paaugstinot elpceļu infekcijas risku. Bieži vien iesnu pavadonis ir klepus, jo rīklē ietek arī pastiprināti veidojušies izdalījumi no aizdegunes. Tāpat kairinājums var rasties trahejā, bronhos, plaušās. Klepus nakts laikā ir apliecinājums tam, ka slimība iet dziļāk.
Miers ir organisma palīgs, kad jācīnās ar infekcijām, un robeža starp veselību un slimību, nereaģējot uz pirmajiem simptomiem, ir viegli pārkāpjama.
Sauss un mitrs klepus
Parasti pirmo slimības fāzi iezīmē sauss, rejošs klepus, kas liecina par tūsku elpceļos. Šādā gadījumā nepieciešams mitrināt elpceļu gļotādas. Te var palīdzēt dabas līdzekļi, tējas, klepus sīrupi ar dabisku ārstniecības augu sastāvu, kas palīdzēs atbrīvot elpceļus no uzkrātā sekrēta, krēpām, veicinās atklepošanu, tīrīs tos un darbosies pret iekaisumu. Ieteicams paņemt pauzi ikdienas skrējienā arī tad, ja pašsajūta ir it kā normāla un temperatūra nav paaugstināta. Miers ir organisma palīgs, kad jācīnās ar infekcijām, un robeža starp veselību un slimību, nereaģējot uz pirmajiem simptomiem, ir viegli pārkāpjama. Svarīgi ir bieži vēdināt telpas un mitrināt gaisu, kaut vai izžaujot mitru dvieli uz radiatoriem. Pietiekams gaisa mitrums palīdz arī uzturēt gļotādu mitru un spējīgu aizturēt vīrusus. Jālieto daudz šķidruma. Noteikti nāks par labu kustību un elpošanas vingrinājumi, veicot dziļu ieelpu un izelpu.
Svarīgākais ir ikdienā stiprināt bērna nestabilo imūnsistēmu, paaugstināt organisma aizsargspējas, lai slimība nemaz netiek klāt.
Neaizsargātākie cīņā ar elpceļu iekaisumiem ir bērni, kam vēl nav nostiprinājusies imūnsistēma. Sausam klepum parasti seko mitrs klepus, kas ļauj domāt par pakāpenisku atveseļošanos, jo klepus vairs nav tik mokošs. Šajā fāzē, turpinot lietot dabiskas izcelsmes līdzekļus, jāveicina krēpu šķidrināšana, lai tās varētu labāk izvadīt. Taču arī mitrs klepus, ja tas ir ilgstošs, liecina par to, ka krēpas veidojas no jauna. Ja slimības simptomi tomēr nemainās un nemazinās nedēļas laikā, jākonsultējas ar speciālistu, kurš palīdzēs izvēlēties piemērotākos ārstniecības līdzekļus, ņemot vērā slimības izpausmes un bērna individualitāti. Ja klepus ir lēkmjveida un bērns sūdzas, ka nespēj atklepoties, jādodas pie ārsta nekavējoties, jo šīs visbiežāk ir garā klepus pazīmes, un tā ir nopietna slimība.
Bīstamais garais klepus
Garais klepus nav ieilgusi klepus lēkme, tā ir plaušu slimība, ko izraisa Pertussis baktērijas, kas izplatās ar pilienu palīdzību, kuri rodas, inficētam cilvēkam klepojot vai šķaudot. Visinfekciozākais tas ir slimības sākumā, un ar garo klepu var saslimt jebkurā vecumā. Slimība izpaužas kā smaga klepus forma, kas parasti ilgst četras līdz sešas nedēļas vai ilgāk. Tā var būt ļoti nopietna saslimšana, īpaši zīdaiņiem.
Pirmie garā klepus simptomi – iesnas, apsārtušas un asarojošas acis, iekaisis kakls, nedaudz paaugstināta temperatūra, viegls drudzis – ir līdzīgi saaukstēšanās simptomiem, tādēļ sākumstadijā slimība ir grūti diagnosticējama. Šie simptomi parasti attīstās piecu līdz desmit dienu laikā pēc saskares ar slimību izraisošajām baktērijām, taču dažreiz tie „snauž” pat trīs nedēļas. Nākamajā slimības fāzē sākas intensīvas klepus lēkmes. Tās parasti ilgst dažas minūtes un mēdz būt biežākas naktī. Atšķirībā no saaukstēšanās klepus var ilgt vairākas nedēļas vai pat mēnešus. Klepus lēkmes parasti kļūst biežākas, slimībai turpinoties, turklāt klepus rodas pēkšņos, nekontrolējamos uzliesmojumos, kad viena klepus lēkme seko nākamajai bez elpas pārtraukuma. Ieelpojot pēc klepus epizodes, rodas spēcīga svilpjoša skaņa. Iespējama arī vemšana klepus lēkmju laikā vai pēc tās. Cilvēka seja vai lūpas var izskatīties zilas no skābekļa trūkuma. Ja tiek novēroti šādi simptomi, slimniekam noteikti jāgriežas pie ārsta.
Atveseļošanās no garā klepus mēdz būt lēna. Klepus lēkmes var uz laiku apstāties, bet var atsākties, ja saņemat citas elpceļu infekcijas. Visbiežāk sastopamā garā klepus komplikācija ir bakteriāla pneimonija. Retākas komplikācijas ir krampji, smadzeņu iekaisums, slimība var novest pat pie letāla iznākuma.
Kā ārstēt klepu
Svarīgākais ir ikdienā stiprināt bērna nestabilo imūnsistēmu, paaugstināt organisma aizsargspējas, lai slimība nemaz netiek klāt. Kā to panākt? Veselīga, sabalansēta, vitamīniem bagāta pārtika, nepārspīlētas, taču regulāras fiziskas aktivitātes un vingrojumi, svaigs gaiss - lūk, klasiska veselības recepte! Izvairieties no cieša kontakta ar cilvēkiem, kuri klepo vai citādi slimo, bieži mazgājiet rokas ar ziepēm!
Ja slimības simptomi tomēr sākušies un nemazinās nedēļas laikā, jākonsultējas ar speciālistu, kurš palīdzēs izvēlēties piemērotākos ārstniecības līdzekļus, ņemot vērā slimības izpausmes un pacienta individualitāti. Antibakteriāla terapija daudzos gadījumos nebūt nav nepieciešama. Piemēram, sīrups sausam klepum mazinās kairinājumu, mitrinās mutes dobuma un rīkles ģļotādu, palīdzēs labāk atklepoties. Klepojot neaizmirstiet aizsegt muti ar salveti vai vismaz piedurkni!
Garā klepus gadījumā var nākties lietot citas ārstniecības metodes, speciālista nozīmētus medikamentus. Garo klepu iespējams ārstēt ar antibiotikām, taču to lietošana var arī nemazināt simptomus. Antibiotikas tos atvieglo, ja tiek lietotas slimības sākuma stadijā, turklāt tās samazina infekcijas izplatīšanos. Pacienti, kuri ir pabeiguši antibiotiku lietošanas kursu (vismaz piecas dienas), vairs nevar izplatīt šo slimību. Garā klepus baktērijas parasti dabiski iet bojā triju nedēļu laikā, tādēļ, ja antibiotiku kurss netiek uzsākts savlaicīgi, tās vairs nav ieteicamas, jo var radīt nevēlamas blaknes.
Slimības laikā uzturieties mājās, izvairieties no cieša kontakta ar citiem, lai infekciju neizplatītu. Ja nelietojat antibiotikas, palieciet mājās vismaz trīs nedēļas pēc klepus sākuma. Lietojiet daudz šķidruma, dzeriet tēju ar medu, regulāri vēdiniet telpas!
Kā papildu palīgi noderēs preparāti, kas paredzēti organisma aizsargspēju paaugstināšanai. Lotos Pharma sortimentā šādi produkti ir Imunosil līnijā. Bērniem būs piemērots melnā plūškoka balzams Imunosil Sambucus, kura sastāvā ir koncentrēta plūškoka augļu sula. Melnais plūškoks palīdz nodrošināt normālu imūnsistēmas darbību un atbalsta organisma aizsargspējas.
Ja slimības simptomi tomēr nemainās un nemazinās nedēļas laikā, jākonsultējas ar speciālistu, kurš palīdzēs izvēlēties piemērotākos ārstniecības līdzekļus, ņemot vērā slimības izpausmes un bērna individualitāti.
Latvijā ražots produkts elpceļu veselībai
Klepus gadījumā labs palīgs elpceļiem būs dabiskais Bronchonorm balzams. Tā sastāvā ir priede un mārsils, kas labvēlīgi ietekmē elpošanas sistēmu – nomierina un mazina kairinājumu elpceļos, kas var izsaukt klepu, atbrīvo elpceļus no uzkrātā sekrēta un atvieglo elpošanu. Pieaugušajiem būs piemērotas Bronchonorm Caps kapsulas, kuru sastāvā ir magone, kas palīdz veicināt elpošanas sistēmas veselību.