Melnais plūškoks - interesanti fakti
Latvijā melno plūškoku biežāk lietojam dekoratīviem mērķiem, dārzos un parkos, kā arī piemājas apstādījumos tas bieži izmantots dzīvžogu veidošanai. Pateicoties sazarotajai sakņu sistēmai un spējai pielāgoties dažādām augsnēm, plūškoki stādīti arī upju krastos un kāpās cīņai ar eroziju.
Koksne ir visai cieta un izturīga, taču nelielo izmēru dēļ piemērota vien dažādiem dekoriem, rotaļlietām, pīpeskātiem utml. Eiropā tā izmantota arī mūzikas instrumentu detaļu pagatavošanai.
Plūškoks zied baltiem vai gaiši rozā ziediem no maija beigām līdz jūlijam, vilinot bites un citus kukaiņus, un ziedi ir lietojami pārtikā kā svaigā, tā kaltētā veidā – tējai, kā piedeva citiem dzērieniem vai ārstniecisku preparātu sastāvdaļa.
Plūškoka ziedu dzērieni ir tradicionāli Balkānos un Skandināvijā, tēja tikusi izmantota pušumu apkopšanai un acu skalošanai iekaisuma gadījumā.
Interesanti, ka Otrā pasaules kara laikā, kad vāciešu okupētajā Nīderlandē Coca-Cola rūpnīcai vairs nebija pieejamas izejvielas no ASV, dzēriena Fanta ražošanai tika izmantots plūškoka ziedu ekstrakts. Tas ir pamatā arī vienam no globāli populārās kompānijas produktiem – Fanta Shokata – arī mūsdienās. Plūškoka ziedu liķieris St.Germain, kura patentu no tā izgudrotāja Roberta Kūpera iegādājies Baccardi, ieguvis četras Lielās zelta medaļas ikgadējā pārtikas, dzērienu un kosmētikas balvu pasniegšanas ceremonijā Monde Selection.
Melnā plūškoka ogas, kas ienākas augustā un septembrī, par našķi neder, jo svaigā veidā tās ir mēreni indīgas – cilvēkiem un zīdītājiem var izraisīt saindēšanos, ar ko organisms cīnās, iespējami ātri izvadot. Putniem gan šie toksīni nekaitē, un tie spēj no ogām paņemt labāko. Īpaši tās iecienījuši strazdi un baloži.
Plūškoka ogas kā dabisks pesticīds bija pazīstams jau Senajā Grieķijā, un vēl 19. gs. Dienvideiropā ar to sulu mēdza apstrādāt dārzus, bet Renesanses laika Itālijā un Flandrijā tās izmantotas kā krāsviela.
Taču, termiski apstrādātas, melnā plūškoka ogas kļuvušas par plaši lietotu ingredientu daudzu Eiropas tautu virtuvē. No tām gatavo ievārījumus, želejas, marmelādi, sulas dzērienus un mājas vīnu, pievieno saldajiem ēdieniem un konditorejas izstrādājumiem. Ungāri no šīm ogām ražo brendiju, itāļi – liķieri, zviedri – šņabja uzlējumu. Vācijā tradicionāls ēdiens ir plūškoka ogu zupa Fliederbeersuppe.
Jāņem vien vērā, ka zupas vai dzērienu ietekme uz imūnsistēmu nav bijis zinātnisku pētījumu objekts, kamēr melnā plūškoka ogu ekstrakts apliecinājis sevi kā labs palīgs cīņā ar vīrusu radītiem iekaisumiem.
Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma melno plūškoku, tā ziedus un augļus, izmanto kā izejvielu vairāku produktu ražošanā, kas paredzēti gan elpošanas ceļu veselībai, gan imunitātei. Plūškoka ziedu un augļu ekstrakts ir Sinunorm DUO sastāvā, kas ir produkts elpošanas ceļu veselībai, jo sastāvā esošais plūškoka ziedu ekstrakts nodrošina optimālu elpceļu funkciju. Savukārt melnā plūškoka sula ir Imunosil Sambucus sastāvā, kas ir dabīgs balzams imūnsistēmas veselībai, jo sastāvā esošais plūškoks palīdz nodrošināt normālu imūnsistēmas darbību un atbalsta organisma aizsargspējas.