Sejas āda ir nepārtraukti pakļauta ārējās vides ietekmei. Tā darbojas kā biosensors, reaģējot uz visām izmaiņām apkārtējā vidē, ar mērķi uzturēt līdzsvaru (homeostāzi). Īpaši ātri uz ārējiem vides faktoriem reaģē tieši jutīga āda, jo to viegli ietekmē gan nelabvēlīgas ārējās vides faktori, gan nepareizi izvēlēti kopšanas produkti. Vides apstākļi var negatīvi iespaidot ādas stāvokli, jo traucē tās barjerfunkciju. Arī neatbilstoši izvēlēti kopšanas produkti var negatīvi ietekmēt epidermas barjerfunkciju. Līdz ar to jutīgai ādai būtu vēlams izmantot viena ražotāja līdzekļus, jo šādas produktu līnijas primāri akcentējas uz konkrēta ādas stāvokļa ievērtēšanu, sekundāri, dažāda koncepta produkti mērķtiecīgi satur vienotas sastāvdaļas, radot papildinošo jeb sinerģisko efektu.
Atslēga uz veselīgu ādu ir vesela epidermas barjera.
Epidermas barjerfunkcija un tās nozīme
Ādas virspusējais slānis jeb epiderma, it īpaši raga slānis, ir kā fiziska barjera, kas aizsargā no ārējās vides faktoriem un novērš transepidermālo ūdens zudumu.
Raga slāņa (fiziskās barjeras) funkcija ir atkarīga gan no intercelulāriem lipīdiem, gan hidrolipīdu slāņa uz ādas virsmas. Hidrolipīdu slāņa (sastāv no sebuma un sviedriem), kas pārklāj epidermu, funkcija ir stiprināt ādas barjerfunkciju klimata izmaiņu laikā, kad tas ir pārlieku sauss vai mitrs.
Raga slānis arī satur 10 - 15 % ūdens, kas nodrošina tā elastīgumu. Svarīgi ir saglabāt šo procentuālo ūdens daudzumu. To nodrošina divi mehānismi:
- saistītais ūdens, kas ir piesaistīts dabiskajiem mitrinošajiem faktoriem. Pie dabiskajiem mitrinošajiem faktoriem pieder aminoskābes, pirolidona karboksilskābe, pienskābe, urea, ogļhidrāti, minerālu joni;
- transepidermālais ūdens, kas tieši saistīts ar transepidermālu ūdens zudumu, jeb transepidermālo plūsmu, saistītu ar ūdens iztvaikošanu uz ādas virsmas, ko būtiski ietekmē relatīvais gaisa mitrums.
Ziema un tās ietekme uz epidermas barjerfunkciju
Gada aukstajos mēnešos apkārtējās vides ietekme uz ādu ir divkārt negatīva: mazs iekštelpu gaisa mitrums un zema āra temperatūra.
Zems gaisa mitruma līmenis kombinācijā ar zemu temperatūru negatīvi ietekmē epidermas barjerfunkciju, jo palielinās transepidermālais ūdens zudums, samazinās lipīdu un dabisko mitrinošo faktoru daudzums.
Rezultātā aukstajā laikā pastiprinās ādas sausums, tā kļūst trauslāka un caurlaidīgāka. Parādās galvenās sūdzības ziemā, kā ādas sausums un nieze.
Rekomendācijas ādas kopšanai vēsā laikā
Vēsā laikā ādai ir nepieciešama īpaša kopšana. Tā kā āda kļūst sausāka, tā papildus jāmitrina un jāaizsargā no apkārtējās vides ietekmes.
- Vēsā laikā ieteicams izvēlēties mitrinošu krēmu ķermenim. Vēlams, lai tā satāvā ir dabīgo ādas aizsragbarjeru papildinošas vielas, tādas, kā piemēram, olīvu skvalāns. Krēmu ķermenim vislabāk uzklāt tieši pēc mazgāšanās uz nosusinātas (nevis sausas) ādas. Ja āda ir ļoti sausa, tad krēmus ieteicams lietot biežāk nekā reizi dienā.
- Sejas ādu ieteicams pārklāt ar bagātīga sastāva kopjošu sejas krēmu. Vēlams, lai tas satur dabīgo ādas aizsragbarjeru papildinošas vielas, tādas, kā piemēram, olīvu skvalāns. Jāatceras, ka krēmu uzklāj vismaz 30 minūtes pirms došanās ārā.
- Jāatceras arī par lūpu kopšanu. Vēsā laikā piemērotāki būs barojoši lūpu balzami. Ja lūpas ir sasprēgājušas, tad vēlams papildus uz nakti uzklāt speciālu kopjošu lūpu krēmu. Noteikti jāizvairās no biežas lūpu aplaizīšanas, jo siekalu enzīmi kairinās jau tā trauslo lūpu ādu.
- Roku āda ziemā var kļūt īpaši jutīga, tāpēc tā regulāri jāmitrina un jābaro, lietojot roku krēmus. Vēlams, lai satāvā ir dabīgo ādas aizsragbarjeru papildinošas vielas, tādas, kā piemēram, skvalāns. Atrodoties ārpus telpām, noteikti ir jānēsā cimdi.
- Nedrīkst aizmirst arī par papildus līdzekļu ar SPF faktoru lietošanu. Virs ikdienas kopjošā sejas krēma jāuzklāj SPF faktoru saturošs tonālais krēms vai BB krēms, vai CC krēms, vai saules aizsargkrēms. Tas pasargās sejas ādu no ultravioletā starojuma, kas būtiski ir ikvienam, bet īpaši cilvēkiem ar jutīgu ādu, problemātisku ādu (piemēram, rozācija), nodarbojoties ar ziemas sporta veidiem, kā arī pēc dažādām skaistumkopšanas procedūrām.
- Ādai labvēlīgs nav arī karsts ūdens, jo tas sausina ādu, tāpēc mazgāties ieteicams īsu brīdi (5-10 min) vēsākā ūdenī. Vēlams izvēlēties speciālus mazgāšanās līdzekļus (aptieku kategorijas produktus), kuru sastāvs veidots tā, lai nesausinātu un nekairinātu ādu.
- Iesakām izvēlēties aptieku kategorijas produktus, jo šo produktu sastāvā ir mazāk krāsvielu un citu kaitīgu piejaukumu, kā arī sastāvs ir veidots, akcentējoties uz konkrēts ādas stāvokļa izvērtēšanu. Ir speciāli izveidotas arī kosmētikas līnijas dažādiem specifiskiem ādas stāvokļiem, piemēram, jutīgai ādai, atopiskajam dermatītam, seborejiskam dermatītam, psoriāzei utml.
- Vēlama ir biežāka iekštelpu vēdināšana vēsā laikā, jo tā paaugstina gaisa mitruma līmeni. Var izmantot arī dažādas gaisa mitrināšanas iekārtas.
Kāpēc izvēlēties FITODROGA DERMOCOSMETIC kopjošās sejas un ķermeņa līnijas?
Zīmola FITODROGA DERMOCOSMETIC produktu izstrādes vadlīnijas aptver visu šo nosacījumu kopumu:
- Produktu līnijas izstrādātas primāri ievērtējot jutīgas ādas vajadzības tās komforta nodrošināšanai, kā arī līnijas dažāda koncepta produkti mērķtiecīgi satur vienotas sastāvdaļas, radot papildinošo jeb sinerģisko efektu.
- Pareizi un secīgi izmantojot piedāvātos līdzekļus “trīs soļu ikdienas programmas ietvaros“, ir iegūta ikvakara PROCEDŪRA, kā terapeitiskā iespēja, sievietei mājas apstākļos.
- Veikti produktu dermatoloģiskie testi laboratorijā - J.S. HAMILTON BALTIC Ltd, apstiprinot apgalvojumus-“dermatoloģiski testēts”, “piemērots jutīgai ādai” (in vivo)
- Veikti produktu dermataloģiskie testi dermataloga vadībā, vienlaicīgi testējot produktu saderību, FITODROGA rekomendētās trīs soļu programmas ietvaros. (in vivo)