Nervu sistēma

Kā justies laimīgiem arī rudenī

Lielai daļai cilvēku rudens rada depresīvu noskaņojumu. Laika apstākļi mūsu platuma grādos bieži vairs nelutina, līdz nākamajam atvaļinājumam jāgaida ilgi, darbi sakrājušies, radusies pārslodze, stress, organisms nespēj pietiekami atpūsties, atjaunoties. Kā justies laimīgiem arī rudenī? Šādos brīžos cilvēku var piemeklēt tā sauktais izdegšanas sindroms. Jāmeklē antidepresanti? Nē un jā – ja varam tos radīt paši.

Labs noskaņojums ir nozīmīgs priekšnosacījums labai veselībai. Savukārt laba veselība uztur dzīvesprieku. Kur to rast? Laime šķiet kas netverams. Dažkārt jūtamies laimīgi arī brīžos, kad tam it kā nav iemesla. Zviedru ārsts un rakstnieks Aksels Munte atzinis: “Laimi mēs varam atrast vienīgi sevī, velti tērēsim laiku, gaidīdami to no citiem, nekādu pārpalikumu viņiem nav.” Kā tad atrast laimi sevī?

Kā justies laimīgiem arī rudenī

Patiesībā mūsu sajūtām ir vienkāršs skaidrojums, kas balstīts organisma ķīmiskajos procesos. Maio klīnikas ASV (bezpeļņas akadēmiskais medicīnas centrs Ročestrā, Minesotas pavalstī, ar filiālēm Džeksonvilā, Floridā, un Skotsdeilā, Arizonā) veiktie ekperimenti un pētījumu rezultāti apliecina, ka laimes sajūtu rada konkrēti hormoni, kuru daudzumu iespējams palielināt, veicot mērķtiecīgas darbības.

Medicīniskie preparāti var radīt pieradumu, pat atkarību, un tie neatrisinās problēmu. Dabīgs antidepresants, ko izstrādā cilvēka organisms, ir serotonīns, ko mēdz dēvēt par laimes hormonu. Lai justos labi, nepieciešams apgādāt smadzenes ar pietiekamu daudzumu serotonīna. Lūk, daži ieteikumi un apstākļi, kas var palīdzēt justies laimīgāk!

Atrašanās dabā

Daba ir brīnišķīgs labsajūtas resurss. Esam taču novērojuši pacilājošu sajūtu pēc pārgājiena, pat ja jūtamies piekusuši? Zinām, ka samērīgi un atbilstoši vingrojumi uzlabo vispārējo veselības stāvokli, taču zinātnieki izpētījuši, ka regulāras fiziskas aktivitātes vairo arī laimes hormonus. Padariet došanos dabā par ikdienas ieradumu! Pastaigas laikā nerisiniet darba vai sadzīves problēmas, nerunājiet pa telefonu. Atcerieties, ka arī mēs esam dabas daļa! Sajūtiet šo saikni! Vērojiet zāli, kokus, mākoņus. Pievērsiet uzmanību krāsu un formu niansēm! Tādējādi arī smadzenes saņems „svaiga gaisa malku”. Dodoties ārā, vien jāpatur prātā, ka nav sliktu laika apstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs.

Kā justies laimīgiem arī rudenī

Iemīļotas nodarbes vai meditācija

Mēs katrs zinām, kuri šķietamie ikdienas sīkumi sniedz mums prieku. Vienam tā ir rīta kafija, citam – mūzikas klausīšanās, vēl citam varbūt – vakara lūgšana. Jebkas, kas rada patīkamu sajūtu un kam nav nepieciešama citu cilvēku līdzdalība. Nevajadzētu savus rituālus atlikt steigas vai aizņemtības dēļ. Izmēģiniet tos arī neierastā brīdī vai vietā!

Atrodiet laiku ik dienas vismaz 15 minūtes mierīgi pasēdēt un „attīrīt prātu”, veltot pozitīvas domas savam ķermenim. Lotosa poza nebūt nav obligāta. Neviens nav ideāls, taču ikviens ir unikāls. Meditācija palielina spēju pieņemt esošo situāciju un uzmundrināt sevi, kas savukārt aktivizē smadzeņu daļu, kura regulē emocijas un palīdz uzturēt laimes sajūtu.

Pietiekams un pilnvērtīgs miegs

Serotonīna deficīts ir saistīts arī ar nemieru un bezmiegu. Un otrādi – normāls serotonīna līmenis organismā veicina veselīgu miega ciklu, kas ir ļoti svarīgs labas pašsajūtas priekšnoteikums. Gultā nav vietas rūpēm, tā ir miega svētnīca. Centieties pirms gulētiešanas atslābināt gan ķermeni, gan prātu! Pieņemiet vannu, palasiet grāmatu! Noskaņojumu uzlabos arī kaut vai pavisam neilga diendusa, iztēlojoties vai atceroties, piemēram, pastaigas laikā dabā redzēto.

Veselīgs uzturs

Tas, ko un cik ēdam, ietekmē mūsu pašsajūtu vairāk, nekā apzināmies (ja vispār domājam par ēdienu šādā kontekstā). Atbilstošs uzturs var paaugstināt serotonīna daudzumu smadzenēs. Runa nav par kādu īpašu diētu, vienkārši jācenšas iekļaut ēdienkartē uzturvielas, kas palīdz veidoties laimes hormonam.

Kā justies laimīgiem arī rudenī

Neaizvietojama aminoskābe, kuru var uzņemt tikai ar barību, ir triptofāns, kas ir nozīmīgākais elements serotonīna sintēzes procesā organismā. Ēdiet olas, sieru, lasi, tunci, tītara un liesu jaunlopa gaļu, un it īpaši – riekstus un graudaugus kā griķi, prosa un kvinoja. Ļoti vērtīgs augs ir grifonija – tās sēklas satur hiroksitriptofānu, kas ievērojami sekmē un regulē serotonīna rašanos. Diemžēl grifonija aug tikai Centrālāfrikā un Rietumāfrikā. Latvijā pieejams šī auga sēklu ekstrakts. Piemēram, Lotos Pharma ražotā uztura bagātinātāja Sedanorm sastāvā tas kombinēts ar raudenes sauso ekstraktu. Sedanorm un citus produktus nervu sistēmas veselībai var iegādāties aptiekās, kā arī uzņēmuma interneta veikalā. 

Nav vienas universālas formulas, kā justies laimīgiem arī rudenī. Laimests loterijā laimi nenodrošina. Tā slēpjas harmonijā, mērenībā un sabalansētībā.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Samazini veģetatīvās distonijas simptomus ar Sedanorm

section-4323d65
Dalīties