Iesnas visvairāk kaitina, kad nosprosto degunu tā, ka vairs nav iespējams caur to elpot. Un gulēt ar aizliktu degunu ir tīrās mocības! Turklāt bieži vien nelīdz arī šņaukt degunu – tā vienkāršā iemesla dēļ, ka puņķi nemaz neizdalās. Ko tad darīt lietas labā?
Kā rodas aizlikts deguns
Medicīniskais termins aizliktam degunam ir “rinīts”, kas nozīmē deguna iekšpusē esošo gļotādu iekaisumu un bagātīgu deguna gļotādas sekrēciju. Visbiežāk to izraisa alerģijas un vīrusu infekcijas, bet ir arī nealerģiskais rinīts, ko var ierosināt dažādi faktori: ēdiens vai alkohols, medikamenti, dažādi kairinātāji gaisā (dūmi, putekļi, ķīmiski izgarojumi, smaržas u.c.), gaisa temperatūras vai mitruma izmaiņas, paaugstināts stresa līmenis, deguna polipi, ķermeņa hormonālās izmaiņas, gremošanas traucējumi u.c.
Kad cilvēks ieelpo savā deguna ejā alergēnu (vīrusus, baktērijas vai jebkuru citu alergēnu), tuklās šūnas izdala ķīmisku vielu histamīnu, kas pēc tam izraisa iekaisumu. Mums parasti ir sajūta, ka diskomfortu rada gļotas, bet elpošanas grūtības galvenokārt ir saistītas ar asinsvadu pietūkumu degunā. Mēs atkārtoti un atkārtoti cenšamies izšņaukt degunu, lai izvadītu puņķus, kad patiesā problēma ir pietūkums. Deguna izpūšana ir noderīga, taču, ja nekas nenāk ārā, tas parasti nozīmē, ka nav daudz gļotu.
Kāpēc stipri šņaukt degunu nav labi
Kad mūsu deguns sajūt reālus vai šķietamus draudus, piemēram, saaukstēšanās vīrusu, aukstu gaisu vai kādu kairinātāju, tas var izraisīt ātru deguna sekrēcijas izdalīšanos, lai “ieslodzītu” puņķos šo iebrucēju un pēc tam izvadītu ārā no deguna. Šādā gadījumā vislabāk ir izpūst degunu, nevis šņaukt uz iekšu, lai izvairītos no tā, ka kaut kas kaitīgs nokļūst dziļāk elpceļos. Tiesa, vesels cilvēks dienā norij aptuveni pusotru litru deguna izdalījumu (jā, un mēs to pat nepamanām!), tas ir normāli, tāpēc to iešņaukšana un apēšana nav kaitīga. Kuņģa sulas bez problēmām neitralizēs jebkuru patogēnu.
No otras puses, atkārtota un spēcīga deguna izpūšana var radīt pietiekami augstu spiedienu, lai iespiestu gļotas deguna blakusdobumos, kas varētu būt hroniska sinusīta (deguna blakusdobuma gļotādas iekaisuma) faktors. Degunu – katru nāsi atsevišķi - vajadzētu izšņaukt viegli un maigi, tad tas būs droši.
Ja cilvēks pūš ārā no visa spēka, var rasties citas medicīniskas problēmas, kaut arī tās ir reti sastopamas.
* Deguna asiņošana. Deguna uzdevums ir mitrināt un sildīt gaisu. Kad temperatūra pazeminās, absolūtais mitrums arī pazeminās, un deguns izžūst. Sausā degunā izžūst deguna dobuma gļotāda un asinsvadi izvirzās virspusē. Ja kāds asinsvads ir pakļauts sausam gaisam un papildus arī spiedienam, izpūšot degunu, asinsvada pārslodze var izraisīt deguna asiņošanu. Labā ziņa ir tā, ka šāda veida deguna asiņošana parasti apstājas pati no sevis un nav nepieciešama medicīniska palīdzība.
* Auss infekcija. Tā kā deguna dobumu un ausis savieno Eistāhija kanāls, pastāv iespēja, ka dažas baktērijas var iepūst no deguna ausī, izraisot infekciju. Tas ir patiešām reti. Parasti galvenais iemesls, kāpēc cilvēki saslimst ar ausu infekcijām saaukstēšanās laikā, ir ventilācijas trūkums ausī. Deguna pietūkums noslēdz savienojumu starp ausi un degunu. Šķidrums var uzkrāties ausī, novedot pie infekcijas.
*Bungādiņas plīsums. Ja deguns ir ievērojami aizlikts un cilvēks šņauc puņķus ļoti spēcīgi, iespējams, pēkšņi rodas pietiekami augsts spiediens, lai izveidotu caurumu auss bungādiņā. Taču tas nav ļoti izplatīti.
* Klepus galvassāpes. Klepus galvassāpes ir galvassāpju veids, ko izraisa klepus un cita veida sasprindzinājums, tostarp šķaudīšana, deguna pūšana, smiešanās, raudāšana, dziedāšana, noliekšanās vai vēdera izeja. Tās pēkšņi rodas tikai un vienīgi uzreiz pēc klepus vai sasprindzinājuma un parasti ilgst dažas sekundes vai minūtes, lai gan var saglabāties līdz pat pāris stundām. Tās ir asas, durošas, šķeļošas vai “plīšanas” sāpes, parasti skar abas galvas puses un var būt stiprākas pakausī.
Deguna skalošanas priekšrocības
Lai degunu būtu vieglāk izšņaukt, svarīgi uzturēt labu mitrināšanu, dzerot daudz ūdens, siltas tējas, ejot siltā dušā, elpojot tvaikus u.c. Kopš seniem laikiem cilvēki piekopuši arī deguna skalošanu ar sālsūdeni, kas ir viens no efektīvākajiem veidiem deguna eju atbrīvošanai un elpošanas atvieglošanai. Mūsdienās pieejami gan speciāli deguna skalotāji, gan skalošanas šķīdumi, tomēr to paveikt var arī mājās.
Ja iepriekš nekad tas nav darīts, process var izklausīties sarežģīts. Taču ieguvumi un atvieglojums ir tā vērts, jo deguna blakusdobumu un deguna eju izskalošana atvieglo infekciju, alerģiju, saaukstēšanās un gripas simptomus. Atklāts, ka pacientiem ar hroniskām sinusa problēmām, katru dienu veicot deguna skalošanu, simptomu smagums samazinājās vairāk kā uz pusi. Sāls šķīdumam skalojoties caur deguna ejām, tiek izvadītas gan šķidrās gļotas, gan putekļi, putekšņi vai citi atkritumi, tiek mitrināta eju gļotāda, bet biezie puņķi tiek “atmiekšķēti”, lai tos var viegli izšņaukt.
Kā veikt deguna skalošanu
Veicot deguna skalošanu mājās, jāievēro daži drošības pasākumi. Vispirms nepieciešama vienkārša skalošanas ierīce un sāls šķīdums, ko var iegādāties aptiekā kā komplektu, vai arī šķīdumu pagatavot pats. Ārsti iesaka šādu maisījumu: trīs tējkarotes sāls bez joda samaisa ar vienu tējkaroti sodas – uz glāzi ūdens ņem vienu tējkaroti maisījuma.
Ļoti svarīgi neizmantot ūdeni tieši no krāna, jo tas var saturēt baktērijas. Ja norijot šādu ūdeni, kuņģī tās iet bojā, tad skalojot degunu – turpina dzīvot un var izraisīt infekciju (retos gadījumos pat nokļūt līdz smadzenēm). Tāpēc skalošanai jāizmanto tikai vārīts, destilēts vai filtrēts ūdens.
Deguna skalošanu veic virs izlietnes vai vannas soli pa solim:
1) piepilda ierīci ar sāls šķīdumu;
2) pagriež galvu sāniski uz kreiso pusi;
3) viegli ielej vai iespiež šķīdumu labajā nāsī – tas iztecēs pa kreiso nāsi;
4) atkārto to pašu ar otru nāsi;
5) viegli izšņauc no deguna palikušo ūdeni un gļotas.
Ja deguna skalošana tiek veikta pareizi, blakusparādības, ja tādas ir, parasti ir nelielas un īslaicīgas. Visbiežāk var būt dedzinoša vai durstoša sajūta degunā un viegls kairinājums deguna ejās. Sāls šķīdums atšķirībā no tīra ūdens nav tik kairinošs jutīgajām deguna membrānām.
Jebkurā gadījumā deguna skalošanu sāk, veicot tikai vienu procedūru dienā. Ja skalošana palīdz, var to palielināt līdz trīs reizēm dienā. Taču deguna skalošanu nevajadzētu izmantot kā profilakses līdzekli, ja nav simptomu. Tas nenovērsīs sīnusa problēmas un var attīstīt infekcijas. Deguna blakusdobumi un deguna ejas ir izklātas ar labām gļotām - tās aiztur kairinātājus un baktērijas, kas nokļūst nāsīs, un var nogalināt dažas baktērijas. Regulāra skalošana var kavēt šīs aizsardzības funkcijas un palielināt infekcijas risku.
Līdzekļi iesnu atvieglošanai
Ja nav vēlmes veikt deguna skalošanas procedūras, aptiekas piedāvā plašu klāstu deguna pilienu vai aerosolu, kas mazina deguna gļotādas tūsku, ātri atbrīvo aizlikto degunu, atvieglo elpošanu. Ja produktu sastāvā ir ķīmiskās vielas, piemēram, ksilometazolīns, kas sašaurina asinsvadus, lai atvieglotu elpošanu, tos drīkst lietot ne ilgāk kā sešas septiņas dienas.
Atšķirībā no ķīmiskajiem deguna pilieniem un sprejiem, Lotos Pharma ražotos deguna pilienus SINURIN var lietot ilgstoši, kā arī profilaktiski, lai kavētu kaitīgo mirkoorganismu nonākšanu elpceļos un stiprinātu imūnās sistēmas darbību. SINURIN ir divkārša iedarbība: atvieglo elpošanu un mazina risku vīrusu iekļūšanai organismā. SINURIN sastāvā ir tējas koka eļļa ar antibakteriālām un pretiekaisuma īpašībām un eikalipta ēteriskā eļļa, kam piemīt izteiktas pretvīrusu īpašības. Līdzekli lieto pa 1 pilienam katrā nāsī 2-3 reizes dienā.
Cita līdzekļu grupa pret iesnām ir augu valsts izcelsmes tabletes vai sīrupi. Latvijas farmācijas kompānijas Lotos Pharma izstrādātais dabīgus augu ekstraktus saturošais produkts SINUNORM DUO izceļas ar to, ka iedarbojas vienlaicīgi gan uz augšējiem (deguns un tā blakusdobumi), gan apakšējiem (bronhi) elpceļiem, kā arī nodrošina optimālu elpceļu veselību un veicina normālu imūnsistēmas darbību. Sastāvā esošajam timiāna ekstraktam ir antibakteriāla aktivitāte, savukārt plūškoka ziedu ekstrakts un gaiļbiksīšu ziedu ekstrakts nodrošina optimālu elpceļu funkciju. Acerolas augļu ekstraktā esošā C vitamīna kombinācija ar cinku veicina normālu imūnsistēmas darbību. Lietošanas veids: pieaugušajiem lietot iekšķīgi pa 1 kapsulai 2 reizes dienā (ieteicamā diennakts deva), bērniem no 12 gadu vecuma - pa 1 kapsulai 1 reizi dienā.