Premenstruālais sindroms (PMS) ir fizisku un psihoemocionālu simptomu kopums, kas tiek novēroti sievietēm nedēļu vai divas nedēļas pirms menstruācijām. Galvenais iemesls, kas izraisa PMS simptomus, ir sievišķā hormona progesterona un estrogēna svārstības. Tāpēc ir svarīgi sekot līdzi savām izjūtām, lai saprastu, kā tikt galā ar PMS simptomiem. PMS ir ļoti dažādas pazīmes un simptomi, ieskaitot garastāvokļa svārstības, jutīgas krūtis, kāre pēc salda un sāļa, nogurums, aizkaitināmība, depresija u.c. simptomi.
Premenstruālais sindroms (PMS) ir fizisku un psihoemocionālu simptomu kopums, kas tiek novēroti sievietēm nedēļu vai divas nedēļas pirms menstruācijām.
Aptuveni 85% sieviešu reproduktīvajā vecumā katru mēnesi rodas fiziski vai emocionāli PMS simptomi. Simptomi mēdz atkārtoties prognozējamā veidā, taču to intensitāte var variēt no viegliem līdz pat ļoti smagiem simptomiem. PMS simptomi pilnībā izzūd, iestājoties menopauzei.
Piedāvājam 7 vienkāršus padomus, kā tikt galā ar PMS simptomiem.
1. Atpazīsti savas sajūtas
Lai mazinātu PMS, ir jānosaka, kādi ir tavi tipiskākie PMS simptomi. Veic simptomu uzskaiti vismaz trīs ciklu ietvaros. Iesakām izvēlēties kādu no brīvpiekļuves aplikācijām, kas ļaus ērti sekot līdzi simptomiem viedierīcē.
2. Fitoestrogēni
PMS simptomu mazināšanai, kā palīgu vari izmantot fitoestrogēnu produktus. Fitoestrogēni ir nesteroīdi savienojumi, kuri atrodami dabas augos un kuriem piemīt estrogēna veicinošas īpašības. Viens no vairāk pētītajiem un lietotajiem dabas augiem PMS simptomu mazināšanā ir vitekss (Vitex agnus castus). Tā ekstrakts palīdz līdzsvarot estrogēna un progesterona hormona līmeni.
Viens no vairāk pētītajiem un lietotajie dabas augiem PMS simptomu mazināšanai ir Vitekss (Vitex agnus castus)
Pētījumos, kuros piedalījušās vairāk nekā 5000 sieviešu, vitekss tika atzīts par efektīvu līdzekli¹. Galvenokārt efektivitāte pierādīta sekojošu simptomu mazināšanai – aizkaitināmība, nomākts garastāvoklis, migrēnas, aizcietējums, sāpes krūtīs un to jutīgums.
3. Magnijs
Magnijs ir viena no svarīgākajām minerālvielām, kas atbalsta nervu sistēmas veselību un ietekmē cilvēku emocionālo stāvokli. Pētījumos pierādīts, ka sievietēm, kuras piedzīvoja PMS, bija zemāka magnija koncentrācija asinīs nekā sievietēm, kuras nepiedzīvoja PMS. Magnijs atvieglo PMS simptomu smagumu un samazina garastāvokļa svārstības.
4. Samazini kafijas un alkohola patēriņu
Kofeīns un alkohols var veicināt PMS simptomu veidošanos. Izvairieties no produktiem, kas satur šīs vielas visā menstruāciju cikla laikā.
5. Pilngraudu produkti
Laika posmā pirms mēnešreizēm var secināt, vai esat viena no daudzajām sievietēm, kuras alkst pēc noteikta veida neveselīgām uzkodām. Visbiežāk sievietēm tiek novērota tieksme pēc saldām un sāļām uzkodām, kā piemēram, picas, čipsiem, kūkas, šokolādes utml. Lietojot ikdienā vairāk pilngraudu produktus, tiek kontrolēts vienmērīgs glikozes līmenis, līdz ar to ir iespējams šo tieksmi mazināt.
6. Ikdienas aktivitātes
Liela daļa sieviešu uzskata, ka kardio vingrojumi, kas palielina sirdsdarbību, palīdz samazināt skumjas un trauksmi, kas ir izteikti PMS simptomi. Vismaz 4 reizes nedēļā aktīva 30 minūšu darbība – skriešana, staigāšana, dejošana, peldēšana – ir viens no PMS ārstēšanas veidiem. Fiziskas aktivitātes palīdz līdzsvarot hormonu līmeni. Pat, ja fiziskā slodze nepalīdzēs pilnībā atbrīvoties no visiem PMS simptomiem, tā palīdzēs Jums kontrolēt svaru un mazināt stresu.
Vismaz 4 reizes nedēļā aktīva 30 minūšu darbība – skriešana, staigāšana, dejošana, peldēšana – ir viens no PMS ārstēšanas veidiem.
7. Relaksācija
Ir viegli pateikt “vienkārši atslābsti”, daudz grūtāk ir to patiešām izdarīt, taču tas noteikti ir pūļu vērts. PMS var radīt satraukumu un saspringumu, tāpēc ir ieteicams PMS ārstēšanas laikā iemācīties dažus relaksācijas paņēmienus. Piemēram, nodarbojoties ar jogu, elpošanas vingrinājumiem vai meditāciju. Stiepšanās paņēmieni, var palīdzēt atpūsties un nomierināt sāpošos muskuļus un locītavas, savukārt akupunktūra un masāža var palīdzēt mazināt PMS simptomus.
Kā tikt galā ar PMS simptomiem, lietojot dabas līdzekļus?
BiPMSok ir izstrādāts sadarbojoties ar Latvijas ginekologiem. Tā sastāvā esošais viteksa ekstrakts palīdz atvieglot menopauzes un PMS simptomus (nogurumu, garastāvokļa svārstības, krūšu jutīgumu vai pietūkumu) un uzturēt ģenitālo veselību. Magnijs palīdz samazināt nogurumu un nespēku, uzturēt normālu muskuļu darbību un veicināt normālas psiholoģiskās funkcijas. Vitamīns E veicina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu.
¹ Dezso C. et al., (2019) Vitex agnus-castus in premenstrual syndrome: A meta-analysis of double-blind randomised controlled trials. Complementary Therapies in Medicine. Vol 47, 102190