Vēdera labsajūta

Kairinātu zarnu sindroms (KZS) ir viena no visbiežāk diagnosticētajām kuņģa zarnu trakta slimībām. Ja nav citu sūdzību, KZS definē kā sāpes vēderā vai diskomfortu ar izmainītiem zarnu paradumiem (gāzes, caureja, aizcietējums vai abi divi). Atkarībā no simptomiem, ārstēšanai var tikt izmantoti dažādi medikamenti vai dabas vielas. Svarīgākais ietekums, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu, ir ievērot pilnīgu atklātību, lai ārstēšanas plāns būtu efektīvs.

Galvenie kairinātu zarnu sindroma iemesli. 

Kairinātu zarnu sindroma rašanās iemesli ir plaši un nav skaidri nosakāmi, tomēr kā būtiskākie KZS attīstības faktori tiek minēti motorika, gremošanas trakta disbalanss, smadzeņu un zarnu mijiedarbība un psihosociālais stress. Izplatītākās pazīmes un simptomi ir sāpes vēderā, krampji, vēdera uzpūšanās, gāzes, caureja vai azicietējums, vai arī abi. Vismaz vienu no šiem simptomiem parasti var novērot lielākajai daļai KZS slimnieku, tajā pat laikā ne visi simptomi norāda, ka ir KZS. Dažādi vides faktori, pārtikas nepanesamība, antibiotikas, zarnu trakta infekcijas un stress veicina KZS. Pacienti bieži uzskata, ka KZS simptomi ir saistīti ar uzņemtā ēdiena daudzumu, taču veiktie pētījumi šo apgalvojumu neapstiprina.

Gandrīz 12 % pacientu no visiem, kuri apmeklē ģimenes ārstu, sūdzības ir saistītas ar KZS, tomēr vairums KZS pacientu nemeklē medicīnisko palīdzību. Sieviešu vidū KZS izplatība ir aptuveni 2 reizes lielāka nekā starp vīriešu. Sievietes visbiežāk ziņo par sāpēm vēderā un aizcietējumiem, savukārt vīriešu biežākās sūdzas ir par caureju.

Ārstēšana

KZS ir uz simptomiem balstīta slimība, līdz ar to ārstēšanas mērķi ir vērsti uz tādu simptomu kā sāpju, vēdera uzpūšanās, krampju, caurejas vai aizcietējumu novēršanu. Aizcietējuma gadījumā var tikt lietotas šķiedrvielas un caurejas līdzekļi, turpretim caurejas gadījumā var palīdzēt bezrecepšu zāles kā loperamīds vai probiotikas. Palielināta fiziskā aktivitāte var veicināt resnās zarnas tranzīta laiku un uzlabot simptomus. Arī pacienta ēšanas paradumi var ietekmēt gremošanas trakta labsajūtu. Pārtikas produkti, piemēram, kviešu produkti, sīpoli, augļi, dārzeņi, sorbīts un daži piena produkti, var saturēt īsas ķēdes ogļhidrātus, kas pastiprina kuņģa-zarnu trakta kairinājumu KZS pacientiem. Hroniskus vēdera dobuma diskomfortu bieži izraisa paaugstināts stress, šādos gadījumos ārstēšanai var tikt nozīmēti ķīmiskie antidepresanti vai dabīgi nomierinošie līdzekļi.

Piparmētru ēteriskā eļļa – dabīgs risinājums vēdera diskomfortam

Amerikas gastroenterologu vadlīnijās piparmētras ēteriskā eļļa ir minēta kā efektīvs līdzeklis KZS simptomu mazināšanai. Piparmētras ēteriskā eļļa bloķē kalcija jona kanālus, kas samazina kalcija koncentrāciju šūnā, un nodrošina gludo muskuļu atslābšanu. Piparmētras ēteriskā eļļai piemīt vēl dažādi citi darbības mehānismi: iekšējās jutības modulācija (caur īslaicīgiem receptoru potenciāla katjona kanāliem); pretmikrobu iedarbība; pretiekaisuma iedarbība; psihosociālā distresa modulācija.

Ir konstatēts, ka piparmētru ēteriskā eļļa ietekmē barības vada, kuņģa, tievās zarnas, žultspūšļa un resnās zarnas fizioloģiju. To izmanto, lai atvieglotu kolonoskopijas un endoskopiskās retrogrādās holangiopankreatogrāfijas pabeigšanu. Placebo kontrolēti pētījumi apstiprina piparmētras eļļas lietošanas efektivitāti kairināta zarnu sindroma (KZS), funkcionālās dispepsijas, funkcionālu vēdera sāpju, meteorisma un pēcoperācijas sliktas dūšas gadījumā.

Dalīties