Urīnceļu infekcijas ir viena no visbiežākajām sūdzībām, ar ko vēršas pie farmaceita vai ārsta. Katra trešā sieviete ir saskārusies arakūtu urīnceļu infekciju (tā dēvēto apaukstēto urīnpūsli), kas traucē veikt ikdienas darbus un uz laiku būtiski samazina dzīves kvalitāti, tāpēc svarīgi jau pie pirmajiem simptomiem rīkoties, lai ātri un efektīvi pieveiktu infekcijas tālāku attīstību un samazinātu cistīta atkārtošanos risku jeb recidīvu. Jāatzīmē, ka sievietes daudz biežāk slimo ar urīnceļu iekaisumiem nekā vīrieši, jo sievietēm anatomiski urīnizvadkanāls ir īsāks.
Urīnceļu infekcijas iedalās pēc to lokalizācijas – augšējās un apakšējās. Augšējās ir saistītas ar pielonefrītu jeb nieru bļodiņas iekaisumu, taču apakšējās ar cistītu un uretrītu. Urīnceļu infekcijas ~85% gadījumu ierosina E.coli baktērija jeb zarnu nūjiņa. Urīnceļu infekcijas iedala nekomplicētajās un komplicētajās formās. Ar nekomplicētu urīnceļu infekciju visbiežāk var saslimt seksuāli aktīvas sievietes, grūtnieces un sievietes postmenopauzē. Komplicēts urīnceļu iekaisums raksturīgs cilvēkiem, kuriem ir kāda pavadoša saslimšana kā nierakmeņu slimība, cukura diabēts, anatomiski vai funkcionāli urīna atteces traucējumi.
Akūts nekomplicēts cistīts ir urīnpūšļa iekaisums, kas ir visbiežākais iemesls nepatīkamajiem simptomiem. Cistīta simptomi raksturojas ar stipru, nepārtrauktu un neatliekamu vēlmi urinēt. Urinējot izdalās mazs urīna daudzums, tāpēc rodas dedzinoša un nepatīkama sajūta, kas noved līdz pat asām sāpēm. Cistīts raksturojas arī ar spiediena sajūta vēdera lejasdaļā. Ja simptomi sāk pasliktināties, un pievienojas arī drudzis un asins piejaukums urīnā, tad ir nekavējoties jāgriežas pēc palīdzības pie ārsta.
Svarīgi ir atcerēties, ka neārstēts akūts cistīts var novest pie pielonefrīta jeb nieru bļodiņas iekaisuma!
Cistīta visbiežākie iemesli ir nepareiza higiēna, kad E.coli baktērijas no zarnām nokļūst urīnceļos, tāpat seksuāli aktīvas sievietes un sievietes menopauzē ir vairāk pakļautas infekcijai, ka arī infekcijas risks paaugtinās sievietēm, kuras velk sintētisku apakšveļu un lieto spermicīdus. Jāpiebilst, ka sievietes grūtniecības laikā arī ir vairāk pakļautas urīnceļu infekcijām, jo mainās hormonu līmenis un, palielinoties dzemdei, tā sāk spiest uz urīnpūsli un rada urīna atteces traucējumus, kas, savukārt, veicina baktēriju vairošanos un rezultātā izsauc urīnceļu iekaisumu.
Latvijā ražojošs farmācijas uzņēmums ”Solepharm”, piedāvā dubulttrieciena produktu urīnceļiem Soluro® DUO, kas sastāv no diviem blisteriem. Caurspīdīgā kapsula satur D-mannozi un sarkanā – lielogu dzērveņu (Vaccinium macrocarpon) ogu sauso ekstraktu (30% proantocianidīnu) kombinācijā ar kriodesikētu purva dzērveņu (Vaccinium oxycoccus) ogu koncentrātu.
D-mannoze tiek plaši lietota Eiropā ne tikai pie pirmajiem simptomiem, bet arī ilgstoši, lai novērstu cistīta recidīvu.
Apskatot sīkāk E.coli baktēriju, jāatzīmē, ka tai piemīt 1. tipa viciņas jeb mannozes jutīgās un 2. tipa jeb mannozes rezistentās, kas piesaistās pie urīnceļu uroepitēlija šūnām, izraisot cistītam raksturīgos simptomus.
D-mannoze ir vienkāršs cukurs, kas praktiski neietekmē glikozes līmeni asinīs un izdalās ar urīnu. D-mannoze pēc savas darbības mehānisma pamatā bloķē E.coli baktērijas piestiprināšanos pie urīnpūšļa sieniņām, saistoties ar E.coli 1. tipa viciņām un izvadot baktērijas ārā no organisma. Urīnceļu gļotādā dabiski atrodami ir mannozes receptori, kas ir daļa no mukopolisaharīda aizsargslāņa urīnceļu uroepitēlija šūnās, taču kairinājuma dēļ tas var tikt bojāts, kas samazina tā dabisko aizsargspēju, tādēļ nepieciešams uzņemt D-mannozi papildus, lai to atjaunotu.
Dzērveņu koncentrāts kā dabisks antioksidants ar spēcīgu dziedinošu efektu.
Dzērvenes tiek plaši lietotas, lai palielinātu organisma aizsargspējas, taču jāatceras, ka to iedarbība, ieguves kvalitāte un metode ir izteikta proantocianidīnu vienībās – jo augstāka koncentrācija, jo lielāka efektivitāte. Augsts proantocianidīnu saturs kavē baktēriju vairošanos urīnceļu šūnās un padara urīna pH skābāku, turklāt dzērvenes satur vielu ar antibakteriālu darbību – hipūrskābi, kas neļauj baktērijām piestiprināties pie urīnceļu sieniņām, un tās viegli tiek izskalotas ar urīnu, nepieļaujot urīnpūšļa iekaisumu.
Liela nozīme ir tam, kā ogas tiek iegūtas, proti, ar kādu metodi. Kriodesikācija ir augstas klases tehnoloģija, kurā ogas tiek žāvētas zemā temperatūrā, kas ļauj saglabāt visas dzērvenēs esošās aktīvās vielas. Kad no dzērvenēm izžāvēts ūdens, tās samaļ pulverī ar visām miziņām un pilda kapsulās. Šādā koncentrātā saglabājas visas vērtīgās dzērveņu sastāvdaļas.