sāpes vēderā
Vēdera labsajūta

Ceļošana un citu zemju iepazīšana ir saviļņojošs un burvīgs piedzīvojums, ko dažkārt traucē izbaudīt problēmas ar vēderu – caureja, aizcietējums, slikta dūša un citi gremošanas traucējumi. Lai tām izvairītos, svarīgi zināt dažas būtiskas lietas, kuras ievērojot daļu ceļojuma laika nenāksies pavadīt tualetē.

Pie visa vainīgs stress

Satraukums par ceļojumu mēdz piezagties jau pāris dienas pirms tā un, jo tuvāk nāk ceļā došanās diena, jo tas paliek lielāks. Stresu izjūt viss ķermenis, tāpēc tas ietekmē arī zarnu trakta darbību radot aizcietējumu, caureju, vai pat sliktu dūšu. Lai stresu pirms ceļošanas pēc iespējas mazinātu, der sagatavot sarakstu ar visām līdzi ņemamajām lietām, sīki izplānot, kā nokļūsi galamērķī, cik laika tas prasīs. Apdomāt ne tikai A un B variantu, bet arī C un D. Dari visu laicīgi un mierīgi.

caureja

Neierasta pārtika un atūdeņošanās

Ceļojuma laikā mainās ēšanas paradumi, turklāt tavā vēderā nonāk ēdieni ko ikdienā ēd ļoti reti, no kā esi attiecies vai arī vispār nekad neesi ēdis. Iespējams, sevi palutini arī ar neveselīgām uzkodām un desertiem. Jo ir taču jāpagaršo, ko ēd citur! Ja ikdienā pierasts ēst dārzeņus, tad ceļojot iespējams tos patērē mazāk, tādējādi iegūsti mazāk šķiedrvielu, kas var izraisīt, piemēram, aizcietējumu. Savukārt, degustējot svešos ēdienus var izrādīties, ka tavs organisms nepanes kādu garšvielu vai ēdiena sastāvdaļu, kā rezultātā klāt caureja vai citi gremošanas traucējumi.

Ceļojums var būt aizraujošām aktivitātēm bagāts, vai arī tikai laiska zvilnēšana pludmalē, bet, lai arī kādu atpūtu izvēlētos, ļoti svarīgi ir pietiekami daudz dzert ūdeni, lai ķermenis neatūdeņotos. Ja neizdzersi pietiekami daudz ūdens, riskē iedzīvoties gan sliktā pašsajūtā, dabūt aizcietējumu un nemitīgi uzpūtušos vēderu. Atceries, ka alkohols un kafija darbojas, kā atūdeņotāji, pēc kuriem ūdens ir jādzer vēl vairāk.

sāpošs vēders

Kas tā tāda – ceļotāju caureja?

Ceļotāju caureja ir diezgan izplatīta kuņģa-zarnu trakta infekcija, kas rodas pēc tam, kad ir apēsts vai izdzerts kaut kas, kas satur vīrusus, baktērijas vai parazītus. Tai raksturīga izteikta caureja, ko var pavadīt arī vēdera krampji, vemšana un drudzis. Ceļotāju caureja ir raksturīga noteiktiem reģioniem, tāpēc pirms ceļo, izpēti, vai vietā uz kuru dodies ar to var saslimt.

Lai nesaslimtu ar ceļotāju caureju, ēd tikai svaigi pagatavotus, karstus ēdienus. Neēd neko, kas ir ilgi stāvējis vitrīnā un ēdienu, par kura pagatavošanas higiēnu un produktu kvalitāti varētu būt šaubas. Augļus un dārzeņus ēd tikai pēc nomazgāšanas, vēl labāk – nomizošanas. Nereti mēdz gadīties, ka dodoties uz kādu vietējo tirgu tirgotāji piedāvā pagaršot kādu produktu – labāk to nedarīt, jo tie nav mazgāti, turklāt vispirms bijuši tirgotāja rokās un griezti ar nazi, ko skārušas daudzas baktērijas, kas pēc tam nonāk tavā vēderā.

Dzer tikai veikalā nopērkamu ūdeni noslēgtā traukā. Izvairieties no ledus pievienošanas saviem dzērieniem, ja vien nevari pārliecināties, ka tas ir pagatavots no kvalitatīva dzeramā ūdens. Mazgā rokas, cik vien bieži iespējams un vienmēr somā ieliec mitrās salvetes vai dezinfekcijas līdzekli, kuru sastāvā ir alkohols, lai rokas varētu dezinficēt, kad tas ir nepieciešams.

caureja

Kad vakarā ir rīts

Ja dodies uz vietu, kur ir cita laika zona, rēķinies ar to, ka būs ne tikai jāpielāgojas iet gulēt un celties citā laikā, bet arī jāmēģina pieradināt organisms jaunajai dienas kārtībai. Bieži vien ķermeņa fizioloģiskie procesi, ieskaitot resnās zarnas kustīgumu, ir pieskaņoti tavam ikdienas ritmam – naktī resnā zarna iet gulēt kopā ar tevi, no rīta pamostas ar lielu aktivitāti. Bet, ja esi atceļojis uz valsti, kurā ar mājām ir, piemēram, 10 stundu atšķirība, tavs organisms un visa gremošanas sistēma būs ļoti apjukusi. Tāpēc var rasties gan aizcietējums, gan caureja, gan citas nepatīkamas sajūtas vēderā.

6 ieteikumi laimīgam vēderam ceļojuma laikā

* Lai novērstu iespējamo aizcietējumu jau pirms ceļojuma un ceļojuma laikā ēd vairāk šķiedrvielām bagātu pārtiku – augļus, pupiņas, pilngraudu produktus un dzer daudz ūdens.

* Ceļojuma laikā centies neizjaukt tualetes pameklējuma grafiku – ja vajag pasēdēt uz poda pēc brokastīm, tad to arī dari.

* Daļa no atvaļinājuma baudīšanas ir ēšana restorānos un nekad neēstu ēdienu degustēšana, tomēr vienmēr pārliecinies, ka pasniegtais ēdiens ir kvalitatīvs un nekaitēs tavai veselībai.

* Dzērieni, kas satur daudz cukura, kofeīna vai alkohola, var kairināt gremošanas sistēmu, tāpēc priekšroku dod ūdenim.

* Pirms ēšanas rūpīgi nomazgā rokas ar ziepēm un ūdeni, ja tas nav iespējams, izmanto mitrās salvetes vai dezinfekcijas līdzekli, kuros ir alkohols.

* Noteikti paņem no mājām līdzi medikamentus pret vēdersāpēm, caureju, probiotikas un uztura bagātinātāju Spasmoil, kura sastāvā esošās piparmētras un fenheļa ēteriskās eļļas palīdz samazināt vēdera pūšanos un uzlabo gremošanu. Tas ir dabīgs produkts vēdera labsajūtai, kam piemīta arī spazmolītisks efekts. Spamosil mazina vēdera sāpes vai diskomforta sajūtu, kas ir saistīta ar zarnu darbības traucējumiem un mainīgu vēdera izeju.

Kas palīdzēs pret vēdera pūšanos?

* Fiziski aktīvs dzīvesveids un izkustēšanās palīdz gaisu ātrāk izvadīt no zarnām, tā mazinot nepatīkamās sajūtas.

* Ja vēders ir uzpūties, jāņem talkā uztura bagātinātāju “Spasmoil”, jo tā sastāvā esošās fenheļa ēteriskās eļļas un piparmētras maza vēdera pūšanos. Fenfelis palīdz arī uzlabot gremošanu, bet piparmētra mazina spazmas un meteorismu.

* Vēders mazāk pūtīsies, ja košļājot būs aizvēta mute, jo tad mazāk gaisa līdz ar ēdienu nonāks kuņģī.

* Jācenšas norīt tikai kārtīgi sakošļātu pārtiku, jo tad gremošanas sistēmai būs vieglāk to sadalīt un zarnās mazāk notiks rūgšanas un skābšanas procesi, kas veicina gāzu veidošans.

Spasmoil pret vēdera pūšanos
section-6deaa9d
Dalīties