Nevar prasīt, lai aknas darbotos nevainojami, ja dzīvesveids un uzturs nevis palīdz aknām strādāt, bet rada tām papildus slodzi. Veltīgi ir cerēt, ka aknas ilgstoši spēs darboties pārslodzes režīmā, vienā brīdī tās padosies – sāks sevī uzkrāt taukus un darbosies kūtrāk. Lai tā nenotiktu, ļoti svarīgi ir ēst veselīgi un būt aktīvam.
Aknas – apēstās pārtikas spogulis
Barības vielas, kas ir uzņemtas ar pārtiku – ogļhidrāti, tauki un olbaltumvielas, no kuņģa-zarnu trakta uzsūcas asinsritē, tad nonāk aknās. Aknas tās apstrādā un nolemj vai barības vielas noglabāt pie sevis enerģijas rezervēm vai izmantot uzreiz ķermeņa funkciju nodrošināšanai. Ja tauki aknās nonāk par daudz, tie uzkrājas. Aknas ir ļoti gudras, tāpēc arī tad, kad tām šķiet, ka organismam draud bads, tās sāk taupīt taukus, lai būtu no kā ņemt enerģiju, kad to vajadzēs. Šāds maldinošs priekšstats aknām rodas tad, ja tās nesaņem pietiekami daudz uzturvielu, kad tiek ievērotas kampaņveidīgas diētas, badojas un ēd vienveidīgi. Tāpēc taukainās aknas var būt ne tikai tiem, kas ēd neveselīgu pārtiku, bet arī tiem, kas pārtiek tikai no dārzeņiem. Lieko tauku uzkrāšanās aknās ietekmē visus vielmaiņas procesus, jo tie pārņem aknu šūnas. Ar laiku tajās var veidoties rētaudi un attīstīties aknu ciroze. Mainot dzīvesveidu – kustoties, ēdot veselīgi un sabalansēti, ir iespējams aknu stāvokli uzlabot.
Var ēst visu, tikai ar mēru!
Maldīgi uzskatīt, ka visas organismam nepieciešamās barības vielas var uzņemt, ēdot ļoti vienveidīgi. Tā tikai var iedzīvoties uzturvielu deficītā, savukārt aknas šādu uzturvielu trūkumu uztvers kā bada stāvokli un pastiprināti uzglabās rezerves, provocējot taukainās aknas attīstīšanos. Tieši tāda pati reakcija aknām būs uz dažādām aknu attīrīšanas kūrēm, kas tām nemaz nav nepieciešamas un nevis uzlabos aknu darbību, bet pasliktinās. Vienīgais veids, kā rūpēties par aknu veselību, ir būt aktīvam, ēst sabalansēti un veselīgi.
Tā tik tiešām ir taisnība, ka apēstā pārtika būtiski ietekmē aknu veselību – ja aknas ir veselas sabalansēts uzturs var samazināt risku saslimt ar kādu aknu slimību nākotnē, savukārt, ja ir piemeklējusi kāda aknu slimība, tas palīdz uzturēt vai uzlabos aknu veselību. Nereti domājot par veselīgu un sabalansētu uzturu, cilvēki atsakās no miltu izstrādājumiem, taukvielām, piena produktiem, cukura un pat pākšaugiem un pārtiek tikai no dārzeņiem un vistas gaļas. Tā darīt nedrīkst un nevajag!
Ko likt šķīvī?
Sabalansētam, aknām draudzīgam uzturam jābūt ar samazinātu tauku, cukura un sāls saturu un ar daudz šķiedrvielām, tajā jāiekļauj pēc iespējas vairāk krāsaini dārzeņi un augļi. Vēlams tos ēst katrā ēdienreizē! Savukārt dzīvnieku izcelsmes produkti – zivis, olas, gaļa un piena produkti – nodrošina virkni vitamīnu un minerālvielu. Piemēram, piena produkti nodrošina organismu ar olbaltumvielām, kalciju, B grupas vitamīniem un jodu. Te gan jāatceras, ka svarīgi izvēlēties piena produktus ar zem tauku saturu. Ja priekšroka tiek dota piena augu izcelsmes produktu alternatīvām, jālūkojas pēc tiem, kas bagātināti ar kalciju, citiem vitamīniem un minerālvielām. Nedēļā ieteicams apēst vismaz divas porcijas treknas zivis (2 x 140 g), jo tās ir dabisks D vitamīna un omega-3 avots. Liellopa vai cūkas gaļas vietā priekšroku labāk dot vistas gaļai, jo tā ir liesāka un būs veselīgāka aknām.
Ēdienkartē droši var iekļaut arī cieti saturošus produktus. Lai arī tos uzskata par neveselīgiem, tā nebūt nav – svarīgi ir ēst tos ar mēru un priekšroku dot pilngraudu produktiem. Šajos produktos ir daudz šķiedrvielu, dzelzs, kalcija, B grupas vitamīnu.
Nereti cilvēki satraucas, ka veselīgo produktu sarakstos neredz kartupeļus, jo maltītes bez tiem nespēj iedomāties. Ja kartupelis būs izvārīts ar visu mizu, to droši var ēst, tiesa, labāk 3 reizes retāk, nekā tas tika darīts iepriekš.
Jāatceras, ka pupas un zirņi nav tikai Ziemassvētku ēdiens, tie ir ārkārtīgi bagātīgs šķiedrvielu un olbaltumvielu avots, kas satur pavisam maz tauku. Turklāt mūsdienās, veikalu plauktos zirņu un pupu piedāvājums ir ļoti plašs, tāpēc atliek vien izvēlēties sev tīkamākos un pagatavot.
Lai uzturs būtu pēc iespējas veselīgāks, no tā jācenšas izsvītrot pēc iespējas vairāk tos produktus, kas satur piesātinātās taukskābes – sviestu, kokosriekstu eļļu, gī sviestu, speķi un palmu eļļu, to vietā izvēloties kvalitatīvu augu eļļu. Pēc iespējas izslēdzot no uztura piesātinātās taukskābes pazemināsies ne tikai holesterīna līmenis asinīs, bet uzlabosies arī aknu veselība un samazināsies sirds slimību risks.
Jāmaina arī pieeja gatavošanai, jo nevar izvēlēties veselīgus produktus un gatavot tos lielā eļļas daudzuma, pieberot klāt kaudzi cukura vai sāls un apgalvot, ka tagad ēd veselīgi un sabalansēti. Aknas nav iespējams piemānīt!
Aknu veselībai
Lotos Pharma sadarbībā ar speciālistiem ir radījis produktu aknu veselībai – Hepasan Forte. Tā sastāvā ir divi atzītākie hepatoprotektori – silimarīns, kas iegūts no mārdadža, un esenciālie fosfolipīdi, ko veido holīns. Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju.