Kā sasniegt ideālo ķermeņa svaru?
Liekais svars un svara pieaugums ir aktuāla problēma daudziem. Kāpēc visu laiku jānēsā līdzi lieki kilogrami, kas turklāt negatīvi ietekmē izskatu, locītavu veselību, kā arī sirds veselību? Kā samazināt svaru, pārmērīgi nenomokot sevi? Jau kārtējo reizi apņemies ievērot diētu, bet kā vienmēr apņemšanās izgāžas pēc nedēļas vai divām. Mūsu prāts ir viltīgs, lai izdomātu dažādus attaisnojumus, kāpēc neievērot apņemšanos un kārtējo reizi sniegties pēc kāda našķa.
Varētu sevi tomēr nedaudz ierobežot, izvairīties no trekniem produktiem, sekot ieteikumiem veselīgam uzturam, neēst pēc sešiem vakarā, ieviest uzņemto kaloriju dienasgrāmatu un attiecīgu ķermeņa masas kontroli, sākt regulāri nūjot, skriet, vingrot, praktizēt jogu un lietot kādu uztura bagātinātāju svara samazināšanai, lai organisms iegūst nepieciešamās vielas bez liekām kalorijām. Jā, visas šīs aktivitātes ir labas, ja vien apņemšanās ir cieša un pašdisciplīna strādā. Diemžēl neveiksmīgas diētas gadījumā varat sevi mierināt ar faktu, ka izgāžas gandrīz 90 % mēģinājumu samazināt svaru – kā liecina vairāki amerikāņu pētījumi. Situācija Latvijā varētu būt mazāka, mums vienkārši nav šādas statistikas un, ņemot vērā, ka fast food kultūra šeit nav tik populāra, problēmas ar lieko svaru nav tik acīmredzamas. Taču pastāv.
Apbalvo sevi ar "našķi" - nebeidzamais aplis
„Vienu (kūciņu, burgeri, glāzīti) jau var! Tikai šodien/šoreiz, no rītdienas atkal ievērošu savu diētas plānu” – ir mazā pirkstiņa iedošana velnam un pirmais solis uz neveiksmi, kura turklāt var ietekmēt arī psiholoģisko labsajūtu, liekot atzīt savu rakstura vājumu. Lai nebūtu jāšausta sevi, nospriežam, ka „diēta nav pareizā, tāpat nedod nekādus rezultātus, varbūt citiem tā ir okei, bet man neder!” un tamlīdzīgi. Iespējams to pat neapzināmies, bet viens no bīstamākajiem faktoriem, kas veicina svara pieaugumu un liek mūsu diētām izgāzties, ir tas, ka mēdzam pēc labi paveikta darba vai lielāka stresa gadījumā sevi „atalgot” ar našķi.
„Šodien kārtīgi izsvīdu treniņā, esmu nopelnījis (-usi) picu!”
„Darbā šodien bija daudz stresa, šokolāde man palīdzēs to mazināt!”
„Esmu veselīgi ēdis (-usi) visas darbdienas, vai tad nedēļas nogalē nevaru sevi palutināt ar kādu kārumu?!”
Vai kāds no šiem teikumiem jums atgādina pazīstamus iekšējās balss čukstus? Ja tā – atcerieties, ka cilvēkam, kurš patiesi vēlas zaudēt lieko svaru, balva par panākumu vai labi paveiktu darbu nedrīkst būt saistīta ar ēdamlietām, vēl jo vairāk ar tām, kuras ir klajā pretrunā ieturētajai diētai.
Diētai draudzīgi veidi, kā palutināt sevi
Lai ieviestu vēlamās izmaiņas mūsu dzīvē, mums būtu regulāri jāapbalvo sevi par katru nelielu soli, kas ir sperts mērķa virzienā. Apbalvojums var kalpot par degvielu, kas palīdzēs jums noturēties uz jauno ieradumu ieviešanas ceļa! Par apbalvojumu var kļūt pat ļoti vienkāršas un ikdienišķas lietas – kafijas krūze, neliela pastaiga, saruna ar draugu. Svarīgi, lai tas būtu kaut kas patīkams.
Lūk, 15 alternatīvi ieteikumi sevis atalgošanai:
- Uzaiciniet draugus uz kopīgu pastaigu!
- Palutiniet sevi ar burbuļvannu sveču gaismā!
- Ieplānojiet “manu laiku” savā kalendārā!
- Iekārtojiet mājas kinozāli un noskaties filmu!
- Sarīkojiet spēļu vakaru!
- Paņemiet brīvu dienu no jebkāda darba!
- Palutiniet sevi ar masāžu!Apmeklējiet bibliotēku vai grāmatnīcu!
- Nopērciet sev ziedus!
- Iegādājieties jaunu daudzkārt lietojamo ūdens pudeli vai pusdienu trauku!
- Noskatieties kādu komēdijšovu!
- Izmēģiniet jaunu fizisko aktivitāti kopā ar ģimenes locekli vai draugu, piemēram, baskāju taku, smaiļošanu, kikboksu vai deju nodarbības!
- Dodieties garākā izbraucienā ar motociklu vai velosipēdu!
- Rezervējiet viesnīcas numuriņu un kārtīgi atpūšaties!
- Nopērciet loterijas biļeti!
- Iegādājies krāsojamo grāmatu un esiet radošs(a)!
Ko ēst, lai notievētu?
Viens no priekšnoteikumiem veselīgam svaram ir sabalansēts un daudzveidīgs uzturs.
Ja vēlies samazināt svaru, tad noteikti jālieto šķierdvielām bagāts uzturs,
kas sniedz ilgāku sāta sajūtu.
Šķiedrvielas ir balastvielas, kas palīdz uzlabot vielmaiņu, kontrolēt svaru un pat samazināt holesterīnu. Dienā ieteicamas uzņemt aptuveni no 35-45 g. Tikai 5% no populācijas uzņem šo vajadzīgo daudzumu ik dienas. Īpaši cilvēkiem ar paaugstinātu ķermeņa masas indeksu jeb ĶMI būtu jāpārliecinās vai dienā tiek uzņemts vajadzīgais šķiedrvielu daudzums. Šķiedrvielas uzlabo zarnu mikrofloru, palēnina glikozes uzsūkšanos un veicina zarnu darbību.
Ko dara šķiedrvielas?
Šķiedrvielas var dēvēt par tādām kā “slotiņām”, kas neuzsūcas gremošanas trakā un tiek izvadītas no organisma pa ceļam veicot svarīgus darbus. Šķiedrvielas kuņģī uzbriest, to labi piepildot un pazeminot apetīti, tai pat laikā gandrīz nemaz nesatur kalorijas. Šķiedrvielas mīkstina zarnu saturu un paātrina tā kustību zarnu traktā, tādējādi paātrinot vielmaiņu. Šķiedrvielas veicina uzņemtā ēdiena virzīšanos zarnu traktā tādejādi, kavējot aizcietējuma veidošanos. Veidojot viskozu tīklu, šķiedrvielas kavē tauku uzsūkšanos zarnās. Šī īpašība normalizē holesterīna līmeni un pasargā asinsvadu sieniņas no aterosklerozes attīstības.
Šķiedrvielu optimāla lietošana ir veselīga un noderīga katram, kurš vēlas novājēt. Lai diēta būtu veiksmīga, šķierdvielu iekļauša ikdienas ēdienkartē ir svarīga. Šķiedrvielu lietošana nepieciešama, jo tās:
- kuņģī uzbriest un pazemina apetīti;
- optimizē gremošanas procesu;
- paātrina zarnu trakta satura kustību.Labs palīgs diētai - Good Fiber
Ja svara kontrole sagādā problēmas ikdienā, iespējams izvēlēties uztura bagātinātājus, kas palīdz veicināt veselīga svara iegūšanu un uzturēšanu. Dienā ieteicams uzņemt 35-45 g šķiedrvielu, taču to ievēro vien retais. Vai ik dienu tiek uzņemts vajadzīgais šķiedrvielu daudzums, īpaši būtu jāpārliecinās cilvēkiem ar paaugstinātu ķermeņa masas indeksu jeb ĶMI. Kā ērti uzņemt šīs vērtīgās šķierdvielas? Ikdienas ēdienkartē iekļauj Good Fiber!
100 g Good Fiber satur 95 g šķiedrvielu. Produkta sastāvā esošās šķiedrvielas atšķiras no tām, kas atrodamas pārtikas produktos. Pati efektīvākā šķiedrviela tā sastāvā ir glikomannāns, kas tiek iegūts no Āzijas konjaka saknes (velna mēles). Nonākot ūdens vidē, glikomannāns uzbriest un saista līdz pat 50 reižu vairāk šķidruma nekā tā masa, tādējādi smadzenēm daudz ātrāk tiek nosūtīts signāls, ka kuņģis ir pilns, un veidojas sāta sajūta. Svarīgi, ka diētā ar samazinātu enerģētisko vērtību glikomannāns veicina svara samazināšanu¹ un palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs².
Lietošana ir vienkārša - pievieno 1tējkaroti Good Fiber ūdenim, sulai vai jogurtam pirms pamatmaltītes vai maltītes laikā, uzdzerot 1-2 glāzes ūdens. Var lietot trīs reizes dienā.
¹ Labvēlīgo ietekmi panāk, katru dienu pārtikā lietojot 3 g glikomannāna.
² Labvēlīgo ietekmi panāk, katru dienu uzņemot 4 g glikomannāna.
Comments are closed.