Propoliss jeb bišu līme pret vīrusiem
Elpceļu veselība

Čaklās medus bites rada daudzus vērtīgus produktus, ko cilvēks iemācījies no tām iegūt jau pirms 15 000 gadiem. Senie mednieki, uzgājuši bišu ligzdu, izņēma no tās šūnas ar medu, drošības nolūkos nomierinot bites ar dūmiem. Ap 3000. gadu p.m.ē. cilvēks sācis bites kultivēt pašdarinātos stropos, neiznīcinot, bet saglabājot bišu saimi – liecības par bišu produktu izmantošanu pārtikā un dziedniecībā atrastas senās Ēģiptes, Ķīnas, Indijas rakstos un artefaktos. Viduslaiku Eiropā biškopība bija nozīmīgs rūpals klosteros – bišu vasks tika plaši izmantots sveču ražošanā, bet medus noderēja pārtikā un medalus darīšanā. „Bites čaklumiņš”, „saldais medutiņš” un „zelta vaska rituļi” apdziedāti arī latvju dainās. Medus bijis un joprojām ir pirmais pieejamākais dabiskais līdzeklis, līdzko sajūtam saaukstēšanās pazīmes – kakla sāpes, rīkles iekaisumu, iesnas. Arī, ja sāp auss, jo tas liecina par iekaisumu deguna blakusdobumos. To cenšamies lietot arī ikdienā, jo kurš gan nezina, ka „medus ir veselīgs”?

Propoliss jeb bišu līme pret vīrusiem

Medus ir galvenais biškopības guvums, taču no bitēm ievāc arī ziedputekšņus, bišu maizi, propolisu un citus ārstnieciskus produktus. Propolisu bites ražo no augos esošajiem putekšņiem un sveķiem, bagātinot tos ar fermentiem un apstrādājot ar dziedzeru sekrētu. Tautā propolisu mēdz dēvēt par bišu līmi – gudrie kukaiņi to izmanto stropa spraugu aizdarīšanai un dezinficēšanai, nodrošinot stropā sterilu vidi, jo tam ir spēja iznīcināt visus nevēlamos mikroorganismus. Līdzīgi propoliss iedarbojas arī cilvēka organismā. Tā sastāvā ir daudz vitamīnu, ogļhidrātu, flavonoīdu, minerālvielu. Tā kā propolisam piemīt antibakteriālas īpašības, to lieto ādas saslimšanu gadījumos, deguna gļotādas apstrādei gan iesnu gadījumā, gan mutes dobuma un kakla iekaisumu, gremošanas trakta saslimšanu gadījumos, kā arī profilaktiski imunitātes stiprināšanai.

Propoliss jeb bišu līme pret vīrusiem

Vēlā rudenī un ziemā, laikā, kad apkārt plosās vīrusi un dabisku vitamīnu pieejamība ir ierobežotāka, jāpiedomā, kā dziedināt, atjaunot, stiprināt organisma imūnsistēmu. Daudzi populārzinātniski raksti apliecina, ka viens no dabiskajiem antioksidantiem, kam piemīt spēcīga antibakteriāla un pretvīrusu iedarbība, ir propoliss. Turklāt to var lietot ilgstoši, propoliss nezaudē savu iedarbīgumu, jo mikroorganismi pie tā nepierod. Ne jau velti bites aizvien to ražo!

Faringo Tabs sastāvā ir medus

Propoliss tiek izmantots dažādu ārstniecisku produktu pagatavošanai. Zināmākie no tiem ir propolisa šķīdums spirtā un propolisa šķīdums eļļā. Farmācijas tehnoloģijas ir attīstījušās, un, lai stiprinātu organismu ar propolisu, vairs nav nepieciešams sekot vecmāmiņu metodei ar propolisa šķīduma pilināšanu uz rafinētā cukura grauda. Tagad pieejami propolisu saturoši sīrupi, kapsulas, sūkājamas tabletes, pastilas, deguna pilieni, ziedes, aerosoli. Propolisam piemīt specifiska garša, kas var nepatikt, tāpēc pieprasītāki ir produkti, kas satur arī medu un dažādu augu ekstraktus.

 

//www.avemed.lv/wp-content/uploads/2023/10/olefar_vizualis.png
section-88c2d29
Dalīties