Saaukstēšanās pavasarī. Kā pasargāt bērna veselību
Saulainas pavasara dienas burtiski aicina doties ārā. Bērni, kas ilgstoši atradušies un mācījušies mājās, nespēj vien sagaidīt mirkli, kad varēs tikties ar draugiem un ļauties bezrūpīgiem āra priekiem. Viņi vēlas pavadīt laiku kopā ar vienaudžiem, taču tas ir papildu riska faktors saslimt, jo aizvadītā ziemas perioda un ilgas mājās sēdēšanas ietekmē viņu dabiskās aizsargspējas ir novājinātas un uzņēmība pret vīrusiem – paaugstināta.
Daudziem trūkst tieši iegūtās imunitātes, kuru cilvēks attīsta dzīves laikā. Tā parasti ir vājāka mazajiem, kas tikai nesen uzsākuši bērnudārza gaitas. Bērni, kuri ir ciešā saskarsmē ar citiem un kuriem vēl nav pietiekami attīstīta imūnsistēmas spēja cīnīties ar vīrusu infekcijām, var saaukstēties pat 7–10 reizes gadā. Saaukstēšanās ir pavasarim tipiska – parādās iesnas, klepus, šķavas, iespējama temperatūras paaugstināšanās. Nedrīkst aizmirst arī par koronavīrusa radītas saslimšanas risku un tā izplatības ierobežošanas pasākumiem un ieteikumiem.
Protams, regulāras, vismaz divas stundas ilgas aktivitātes svaigā gaisā un saprātīga, distancēta socializēšanās noteikti nāks par labu bērna fiziskajai un arī garīgajai veselībai. Vienkārši vajadzētu ievērot iespējamos piesardzības pasākumus!
Māciet drošu distancēšanos!
Bērni dabiski ir sabiedriski un fiziski aktīvi, tāpēc viena no grūtākajām lietām viņiem ir sociālā distancēšanās. Neliedziet savām atvasēm tikties ar vienaudžiem, taču mudiniet izvēlēties aktivitātes, kas ļauj veikt sociālo distancēšanos, piemēram, izbraucienu ar velosipēdu, skituļslidām, skrituļdēli, skriešanas šķēršļu joslu vai badmintona turnīru. Āra aktivitātes arī rada mazāku COVID-19 vīrusa izplatīšanās risku nekā tikšanās iekštelpās.
Bērna vispārējai attīstībai ir nepieciešamas regulāras sporta nodarbības. Ņemot vērā to trūkumu aizvadītā gada laikā, sākoties atbilstīgiem laikapstākļiem, tie jāizmanto fiziskai slodzei svaigā gaisā! Vēlams gan izraudzīties tādu sporta veidu, kurš bērnam sagādā prieku, tad būs arī vēlme un motivācija.
Izvēlieties piemērotu apģērbu!
Nav grūti novērot, ka laikapstākļi pavasarī var būt strauji mainīgi, svelmaini saulstari mēdz mīties ar ledainiem vējiem – der to arī atcerēties un ņemt vērā pirms iziešanas no mājām. Pārāk plāns, tāpat arī pārāk biezs apģērbs var būt saslimšanas riska papildu faktors. Ieteicams piedomāt par bērna ģērbšanu kārtās – lai virsjaku var novilkt, kad kļuvis par karstu, bet, kad kļūst vēsāks, to atkal uzvilkt. Vēl nav vasara – āra aktivitātēm piemērotākas būs garās bikses un krekls vai jaka ar garām piedurknēm.
Padariet roku mazgāšanu par rituālu!
Bērni vēlas iepazīt pasauli ar visām piecām maņām, ierasts, ka viņi grib ārā esošos priekšmetus un virsmas aptaustīt, sajust. Taču uz tām atrodas mikroorganismi, kas var būt potenciāli bīstami. Bērni bieži šķiet kā mikrobu magnēti, kas savāc infekcijas visur, kur vien dodas. Pieaugušajiem aizsargspējas parasti ir stiprākas nekā bērniem, pirmreizēja saskarsme ar kādiem mikroorganismiem var palikt nemanīta, kamēr bērnam šādas saskarsmes rezultāts var būt nedēļām ilga saaukstēšanās. Tādēļ nepieciešams pievērst īpašu uzmanību higiēnai – vecākiem jāpārliecinās, ka viņu bērni nomazgā rokas, uzreiz kā atgriezušies mājās. Parastais ziepju gabals darbosies lieliski, tam nav jābūt antibakteriālam. Iemāciet bērnu mazgāt rokas pietiekami ilgi un rūpīgi (piemēram, skaitot pantiņu vai dziedot dziesmiņu vismaz 30 sekundes), aptverot visas virsmas un pirkstu starpas, kā arī zem nagiem! Atgādiniet un piekodiniet bērnam nepieskarties acīm, degunam vai mutei ar nemazgātām rokām, jo mikrobi tādā veidā var vieglāk iekļūt ķermenī. Bieža roku mazgāšana palīdz iznīcināt šos mikrobus.
Nodrošiniet sabalansētu uzturu!
Augošam organismam jāēd „varavīksne”! Veselīgas maltītes ar lielu daudzumu augļu un dārzeņu var palīdzēt uzturēt ikviena cilvēka imūnsistēmu vislabākajā formā. Lietojiet pārtikas produktus, kas bagāti ar A vitamīnu (kartupeļi, burkāni, spināti), C vitamīnu (citrusaugļi, svaigi spiestas sulas) un E vitamīnu (mandeles, rieksti, saulespuķu sēklas). Liesas olbaltumvielas (baltās zivis, jūras veltes, olas, pākšaugi) arī var uzlabot ķermeņa aizsargspējas. Vēlams pēc iespējas izvairīties no dažādiem našķiem. Saldumiem un saldinātiem dzērieniem var būt negatīva ietekme uz imunitāti!
Sekojiet bērna miega režīmam!
Lai stiprinātu bērna aizsargspējas, ieteicams rūpēties, lai bērns pietiekami ilgu laiku guļ.
Pētījumi ir parādījuši, ka nepietiekams miegs var izraisīt lielāku uzņēmību pret vīrusiem. Jo mazāk bērns atpūties, jo lielākas iespējas saslimt. Skolas vecuma bērniem miegā ir jāpavada vismaz 10 stundas!
Vēdiniet telpas un noslaukiet virsmas!
Nodrošiniet svaigu gaisu arī iekštelpās, pēc iespējas biežāk vēdinot telpas. Tas palīdzēs uzlabot ne vien bērna koncentrēšanās spējas, bet arī miegu un labsajūtu kopumā. Tāpat vecāku atbildība būtu regulāri noslaucīt ar antibakteriālām salvetēm virsmas, kurām bērni bieži pieskaras. Nav iespējams visu māju saglabāt sterilu, taču centieties regulāri dezinficēt ledusskapja un durvju rokturus, jaucējkrānus, gaismas slēdžus, TV un citu ierīču pultis, datora tastatūru. Vīrusi var izdzīvot uz šāda veida cietām virsmām līdz pat astoņām stundām! Parūpējieties, lai bērns tāpat apkopj savu viedtālruni! Ja jums ir zīdainis vai mazs bērniņš, kurš grib likt pie mutes visu, kas ticis rokā, noslaukiet rotaļlietas un bērna gultiņas malas! Ja esat ārpus mājām, izmantojiet vienreiz lietojamās salvetes un dezinfekcijas gelu rokām!
Ja bērns tomēr saslimis (nav spējis izvairīties no vīrusa)…
Dažkārt bērni negrib vai baidās runāt par to, ka nejūtas labi (vecāki tad nelaidīs ārā, neļaus kaut ko darīt). Mudiniet bērnus atklāt, ja viņi jūtas slimi, lai viņi varētu saņemt nepieciešamo aprūpi jau slimības sākuma stadijā, tādējādi atvieglojot pašsajūtu un saīsinot slimošanas laiku.
Ja bērns saaukstējies, vēlams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu un izvēlieties atbilstīgus ārstniecības preparātus! Aptiekās ir nopērkami paracetamolu vai ibuprofēnu saturoši medikamenti. Ja bērnam tos noteikts lietot, tad stingri jāievēro vecumam atbilstošā dozēšana
Klepus un šķaudīšanas novēršana ir vissvarīgākais solis, lai apturētu slimību izplatīšanos jūsu mājās. Šķaudot un klepojot, vīrusi un baktērijas nokļūst gaisā un var ceļot tālu, palikt tajā ilgi. Māciet bērnam izklepoties un šķaudīt elkonī vai salvetē un mazgāt rokas ar ziepēm uzreiz pēc tam. Piešķiriet bērnam nelielu atlīdzību par sekošanu drošības protokoliem – tas var būt veids, kā pastiprināt šo pozitīvo uzvedību. Atlīdzība var būt arī vienkārši uzslava vai mutisks kompliments. Klepus un šķaudīšanas novēršana ir vissvarīgākais solis, lai apturētu slimību izplatīšanos jūsu mājās. Šķaudot un klepojot, vīrusi un baktērijas nokļūst gaisā un var ceļot tālu, palikt tajā ilgi. Tieši tādēļ ir svarīgi lietot dabīgus līdzekļus kā, piemēram, BronchoNorm balzams, kura sastāvā esošie ārstniecības augi (priede, mārsils) nomierina un mazina kairinājumu elpceļos, kas var izsaukt klepu, atbrīvo elpceļus no uzkrātā sekrēta un atvieglo elpošanu.
Kad bērns saslimis, mudiniet viņu būt „savtīgam” un nedalīt ar citiem savas rotaļlietas, ēdamrīkus, krūzītes, dzeramo salmiņu, higiēnas priekšmetus, dvieli. Arī termometrs un jebkura lieta, kas atradusies viņa acu, mutes vai deguna tuvumā, ir rūpīgi jānomazgā, pirms kāds cits to lieto.
Lai ātrāk tiktu vaļā no saaukstēšanās simptomiem, noteikti jāuzņem daudz šķidruma, kā arī C vitamīns. Labs līdzeklis ir plūškoka augļi – gan imunitātes stiprināšanai, gan tad, kad vīrusa izraisīta slimība jau skārusi.
Latvijā ražots produkts veselībai ar melno plūškoku
Dabisks palīgs bērna veselībai ir Imunosil Sambucus melnā plūškoka balzams. Tas satur koncentrētu plūškoka augļu sulu, kas palīdz nodrošināt normālu imūnsistēmas darbību un atbalsta organisma aizsargspējas. Bērniem līdz 6 gadiem pa 5 ml 1 reizi dienā; bērniem no 7 līdz 12 gadiem pa 5 ml 2 reizes dienā; pieaugušajiem pa 5 ml 3 reizes dienā. Devas iemērīšanai izmantojiet pievienoto mērkaroti ar tilpuma atzīmēm.