Saaukstēšanās un gripa

Vīrusu un baktēriju loma saaukstēšanās izraisīšanā

Lai gan vārds "saaukstēšanās" ( "common cold" - angl.) pats par sevi apzīmē laika apstākļu nozīmīgu, pat izšķirošu lomu saslimšanas izraisīšanā, interneta vidē joprojām prevalē apgalvojums, ka saaukstēšanās ir tikai un vienīgi vīrusu saslimšana. Saaukstēšanās ir stāvoklis, ko rada organisma vai tā daļu strauja atdzišana un pretošanās spējas mazināšanās. Sevišķi bieži saaukstēšanos izraisa ilgstoša kāju salšana. Aukstums aktivē nepatogēno (labvēlīgo) mikrofloru degunā, aizdegunē, mandelēs un mutes dobumā. Aukstumā mazinoties organisma pretestībai, šī mikroflora kļūst patogēna (nelabvēlīga) un var izraisīt iesnas, angīnu, augšējo elpošanas ceļu iekaisumu. Slimību veicina daudzi blakusapstākļi, īpaši fiziska vai garīga pārpūle, nepietiekams, vitamīniem nabags uzturs, ilgstošs stress, ieildzis atjaunošanās periods pēc kādas citas saslimšanas.

Katru gadu saaukstēšanās sezona sākas apmēram no vēla rudens līdz agram pavasarim, ko raksturo augsta temperatūra, kaulu "laušana", locītavu un galvassāpes, vispārēja slikta pašsajūta, nogurums un visas citas labi pazīstamās izpausmes formas. Kopš ir mainījies jeb mutējis COVID vīruss, tam kļūstot lipīgākam un reizē arī vieglākam, ir parādījušies vēl citi vīrusa infekcijas simptomi, kuri var būt līdzīgi gan baktēriju, gan gripas, gan COVID gadījumos - kņudēšana kaklā, aizlikts deguns, šķaudīšana, klepus. Tagad vairs nevar teikt, ka šie simptomi manifestējās līdz ar aukstāka laika iestāšanos. Mūsdienās šī sakarība vairs nav tik izteikta, jo t.s. saaukstēšanās, gan vīrusu, gan baktēriju izraisīta, spēj uzliesmot jebkurā gadalaikā, pat karstākās vasaras dienās. Acīmredzot organisma neuzņēmība jeb imunitāte vairs nav tik spēcīga, tā ir novājināta un nespēj ātri un efektīvi cīnīties ar vīrusu/baktēriju aktivizēšanos vai invāziju.

Jebkurā gadījumā slimības smagums katram cilvēkam ir atšķirīgs, taču COVID-19 pandēmija ir radījusi nepieciešamību īpašai sevis aizsardzībai, kamēr abi šie vīrusi un baktērijas konkurējot vai sadarbojoties izrādīs savu ietekmi uz katru no mums.

Kāda ir atšķirība starp banālu saaukstēšanos un gripu?

Saaukstēšanās un gripa sākumā var šķist ļoti līdzīgi. Tās abas ir augšējo elpceļu slimības un var izraisīt līdzīgus simptomus. Bet dažādi vīrusi un baktērijas izraisa šos divus slimības stāvokļus.
Radušies simptomi var palīdzēt noteikt atšķirību starp tiem. Gan saaukstēšanās, gan gripai ir daži kopīgi simptomi.
Cilvēkiem ar kādu no šīm saslimšanām ir:
  • iesnas vai aizlikts deguns
  • šķaudīšana
  • ķermeņa sāpes
  • vispārējs nogurums
Parasti gripas simptomi ir smagāki nekā saaukstēšanās simptomi. Vēl viena izteikta atšķirība starp abiem ir to nopietnība. Saaukstēšanās reti izraisa citas veselības stāvokļa izmaiņas vai problēmas.
Bet gripa var izraisīt:
  • sinusītu (deguna blakusdobumu iekaisums)
  • ausu infekcijas
  • bronhītu, līdz pat pneimonijai (plaušu iekaisums)
  • sepsi
Ja simptomi ir smagi, būs lielāka nepieciešamība noteikt saaukstēšanās vai gripas diferenciāldiagnozi. Jūsu ārsts veiks pārbaudes, kas var palīdzēt noteikt, kas slēpjās aiz jūsu simptomiem. Arī saaukstēšanās un gripas simptomi ir jāārstē uzmanīgi, jo tie pārklājas ar Covid-19 simptomiem. Ja ārsts diagnosticēs saaukstēšanos, jums būs tikai jāapārstē traucējošie simptomi. Šīs ārstēšanas metodes var ietvert: bezrecepšu (OTC) saaukstēšanās medikamentu vai dabas vielu preparātu lietošana, daudz šķidruma, daudz miera un atpūtas. Gripas gadījumā gripas zāļu lietošana vīrusa cikla sākumā var palīdzēt samazināt slimības smagumu un saīsināt slimošanas laiku. Atpūta un hidratācija ir labvēlīga arī gadījumos ar gripu. Līdzīgi kā saaukstēšanās, gripai bieži vien ir nepieciešams laiks, lai vīrus izietu pilnu ciklu cauri jūsu organismam.
 

Kāda ir atšķirība starp gripu un COVID-19?

 
COVID-19, gripas un apaukstēšanās simptomi daļēji pārklājas, taču bieži vien tomēr atšķiras.
Galvenie COVID-19 simptomi ir:
  • izteikts nogurums
  • drudzis
  • klepus
  • elpas trūkums
Šķaudīšana nav raksturīga, lai gan mainoties COVID variācijām, parādās arvien jauni simptomi, kas ieprieks nav bijuši raksturīgi, kā, piemēram, kakla sāpes. Gripas simptomi ir līdzīgi COVID-19 simptomiem, tostarp drudzis un ķermeņa sāpes. Bet jums, ļoti iespējams, nebūs elpas trūkums, kas nav raksturīgs gripai, kā agrīnam simptomam. Savukārt alerģijas simptomi parasti ir hroniskāki un ietver šķaudīšanu, klepu un sēkšanu.

Kādi ir gripas simptomi?

Šeit ir daži no izplatītākajiem gripas simptomiem:

Drudzis

Gripa gandrīz vienmēr izraisa ķermeņa temperatūras paaugstināšanos. To sauc arī par drudzi. Lielākā daļa ar gripu saistīto drudža svārstās no zemas pakāpes drudža aptuveni 37,8 ° C līdz pat 40 ° C. Lai gan tas tiešām ir satraucoši, maziem bērniem ir augstāks drudzis nekā pieaugušajiem. Ja jums ir aizdomas, ka jūsu bērnam ir gripa, sazinieties ar savu ārstu. Ja jums ir paaugstināta temperatūra, jūs varat justies "drudzī". Pazīmes ir drebuļi, svīšana vai aukstums, neskatoties uz ķermeņa augsto temperatūru. Lielākā daļa drudža ilgst mazāk nekā 1 nedēļu, parasti apmēram 3 līdz 4 dienas.

Klepus

Sauss, pastāvīgs klepus ir izplatīts gripas gadījumā. Klepus var pastiprināties, kļūt apgrūtinošs un sāpīgs. Šajā laikā dažreiz var rasties elpas trūkums vai diskomforts krūtīs. Daudzi ar gripu saistīti klepi var ilgt apmēram 2 nedēļas.

Muskuļu sāpes

Ar gripu saistītas muskuļu sāpes visbiežāk rodas kaklā, mugurā, rokās un kājās. Tās bieži var būt smagas, apgrūtinot pārvietošanos, pat mēģinot veikt pamata uzdevumus.

Galvassāpes

Jūsu pirmais gripas simptoms var būt stipras galvassāpes. Dažreiz simptomi, tostarp pastirpināta jutība pret gaismu un skaņu, iet kopā ar galvassāpēm.

Nogurums

Noguruma sajūta ir ne pārāk acīmredzams gripas simptoms. Vispārēja slikta pašsajūta var liecināt par daudziem apstākļiem. Šīs noguruma sajūtas var parādīties diezgan ātri un tās var būt ilgstošas.

Cik ilgstoša ir gripa?

Lielākā daļa cilvēku atveseļojas no gripas apmēram nedēļas laikā. Taču var paiet vēl vairākas dienas, līdz jūs atgriezīsities savā ierastajā veselības stāvoklī. Nav nekas neparasts, ka vairākas dienas pēc gripas simptomu mazināšanās jūtaties noguris. Ir svarīgi palikt mājās no skolas vai darba, līdz esat bez drudža pazīmēm vismaz 24 stundas (un tas notiek bez temperatūru mazinošu zāļu lietošanas). Ja jums ir gripa, to var nodot citai personai dienu pirms simptomu parādīšanās un 5–7 dienas pēc tam. Ja jums ir kādi saaukstēšanās vai gripas simptomi COVID-19 pandēmijas laikā, jums ir jāizolē sevi, veicot pārbaudes un jāturpina ievērot atbilstošu higiēnu, kā piemēram: mazgājot rokas, pieskāriena zonu dezinfekcija, valkājot sejas aizsegu, izvairoties no saskarsmes ar citiem

Gripas simptomi pieaugušajiem

Ar gripu saistīts drudzis pieaugušajiem var būt ļoti smags. Daudziem pieaugušajiem pēkšņs drudzis ir agrīns gripas simptoms. Tā var būt arī COVID-19 pazīme. Pieaugušajiem reti rodas drudzis, ja vien viņiem nav nopietnas infekcijas. Gripas vīruss izraisa pēkšņu augstu temperatūru, kas pārsniedz 37,8 ° C. Citas vīrusu infekcijas, piemēram, saaukstēšanās, var izraisīt zemākas pakāpes drudzi. Turklāt bērniem un pieaugušajiem ir daudz līdzīgu simptomu. Daži cilvēki var izjust vienu vai vairākus simptomus vairāk nekā citam cilvēkam. Katrs cilvēks ir savādāks.

Kāds ir gripas inkubācijas periods?

Tipiskais gripas inkubācijas periods ir no 1 līdz 4 dienām. Inkubācija attiecas uz periodu, kurā vīruss atrodas jūsu organismā un attīstās. Šajā laikā jums var nebūt vīrusa simptomu. Tas nenozīmē, ka jūs nevarat to nodot kādam citam. Daudzi cilvēki spēj pārnest vīrusu citiem dienu pirms simptomu parādīšanās. Miljoniem sīku pilienu, kas rodas, šķaudot, klepojot vai runājot, izplata gripas vīrusu. Šie pilieni iekļūst jūsu ķermenī caur degunu, muti vai acīm. Jūs varat arī saslimt ar gripu, pieskaroties virsmai, uz kuras ir vīruss, un pēc tam pieskaroties degunam, mutei vai acīm.

Vai pastāv tāda lieta, kā 24 stundu gripa?

"24 stundu gripa" (jeb vīrusu gastroenterīts) ir izplatīta kuņģa infekcija, kurai nav nekā kopīga ar gripu, neskatoties uz līdzīgu nosaukumu. 24 stundu vēdera gripu izraisa vīrusu ģints, ko sauc par norovīrusu. Norovīrusa simptomi ir:

  • caureja
  • slikta dūša
  • vemšana
  • vēdera krampji

Šie simptomi rodas kuņģa-zarnu traktā. Tāpēc 24 stundu gripu dažreiz sauc par "vēdera gripu". Lai gan to sauc par "24 stundu gripu", jūs varat būt slims līdz 3 dienām. 24 stundu gripas un gripas simptomi ir atšķirīgi. Gripa ir elpceļu slimība.

Gripas elpošanas sistēmas simptomi ir: klepošana galvassāpes drudzis iesnas ķermeņa sāpes

Dažiem cilvēkiem ar gripu var rasties slikta dūša un vemšana, kamēr viņi ir slimi. Bet šie simptomi pieaugušajiem nav tik izplatīti.

Paaugstināta temperatūra, drudzis. Ko meklēt?

Drudzis ir pazīstams arī kā hipertermija, pireksija vai vienkārši paaugstināta temperatūra. Tas raksturo ķermeņa temperatūru, kas ir stipri augstāka par normālu un to pavada citi mokoši simptomi. Drudzis var ietekmēt gan bērnus, gan pieaugušos. Īslaicīga ķermeņa temperatūras paaugstināšanās var palīdzēt organismam cīnīties ar slimībām. Tomēr smags drudzis var būt nopietna stāvokļa simptoms, kam nepieciešama tūlītēja medicīniska palīdzība.

Drudža atpazīšana var ļaut saņemt pareizu ārstēšanu un prasa pienācīgu uzraudzību. Normāla ķermeņa temperatūra parasti ir aptuveni 36,6 ° C līdz 37 ° C. Tomēr normāla ķermeņa temperatūra katram cilvēkam var nedaudz atšķirties. Normāla ķermeņa temperatūra var arī svārstīties atkarībā no diennakts laika. Tā mēdz būt zemāka no rīta un augstāka vēlā pēcpusdienā un vakarā. Ķermeņa temperatūru var ietekmēt arī citi faktori, piemēram, menstruālais cikls vai intensīva fiziskā slodze. Lai pārbaudītu savu vai bērna temperatūru, varat izmantot perorālo, taisnās zarnas vai paduses termometru. Tagad popularitāti ir ieguvuši elektroniskie termometri, tomēr diezgan bieži ir novērots, ka to veiktie mērījumi ir diezgan neprecīzi, sevišķi brīvā tirgū iegādājamie neprofesionālie mērītāji.

Kas parasti izraisa drudzi?

 
Drudzis rodas, kad smadzeņu daļa, ko sauc par hipotalāmu, paaugstina normālās ķermeņa temperatūras iestatīto punktu. Kad tas notiek, jūs varat just aukstumu, drebuļus un parādās vēlme pēc siltākām drēbēm. Drebuļi ir fizioloģiska reakcija, kad organisms cenšāsi radīt vairāk ķermeņa siltuma. Tie galu galā paši izraisa augstāku ķermeņa temperatūru. Ir daudz dažādu apstākļu, kas var izraisīt drudzi.
Daži iespējamie cēloņi ir:
  • bakteriālas dabas infekcijas, vīrusi, tostarp gripa;
  • dažas imunizācijas, piemēram, pret difteriju vai stingumkrampjiem (bērniem)
  • zobu nākšana (zīdaiņiem);
  • dažas iekaisuma slimības, tostarp reimatoīdais artrīts (RA) un Krona slimība;
  • ārkārtējs saules apdegums ("saules dūriens");
  • saindēšanās ar ēdienu;
  • dažas zāles, tostarp antibiotikas.
Atkarībā no drudža cēloņa papildu simptomi var ietvert: svīšana, drebuļi, galvassāpes, muskuļu sāpes, apetītes zudums, dehidratācija, vispārējs vājums.
 

Līdzekļi pret gripas simptomiem

 
Slimot ar gripu nav nekāda prieka. Lai gan pastāv zāles pret pašu gripas vīrusu, to efektivitāte ir vērtēta pretrunīgi, tie ir jālieto pašā slimības sākumā, kad vēl ir grūti noteikt patieso diagnozi. Taču ir pieejami līdzekļi, kas var ievērojami atvieglot vairums no gripas simptomiem.
Ja Jums ir gripa, vajadzētu paturēt prātā šīs ārstēšanas metodes:
Pretsāpju/pretiekaisuma līdzekļi.
Lai atvieglotu simptomus, bieži tiek ieteikti pretsāpju/pretiekaisuma līdzekļi, piemēram, acetaminofēns un ibuprofēns. Tie atvieglos galvas, ausu un muskuļu sāpes un pazeminās temperatūru. Kopumā veseliem pacientiem nav ieteicams lietot temperatūru pazeminošos līdzekļus, ja ķermeņa temperatūra ir zemāka par 38,0 °C, ļaujot imūnsistēmai cīnīties pašai, nevis pazemināt organisma aizsargreakcijas temperatūru. Tie mazinās muskuļu sāpes, galvassāpes, kā arī drudzi. Tos vajadzētu lietot tikai īslaicīgi, nepārsniedzot devas. SVARĪGI - ir jāievēro, kāda ir zāļu aktīvā viela un to pieļaujamā deva. Mēģinot panākt lielāku efektu, bieži vien tiek lietoti medikamenti ar dažādiem nosaukumiem, bet vienu un to pašu ķīmisko sastāvu, tā pārsniedzot maksimāli pieļaujamo devu. Piemēram, paracetamolam vai ibuprofēnam ir ļoti daudz dažādu nosaukumu un ir ļoti viegli pārdozēt ikdienas devu, radot draudus aknām un citiem orgāniem. 
Dekongestanti.
Tie ir deguna aizlikuma mazinātāji, piemēram, ksilometazolīns un pseidoefedrīns, sašaurina deguna gļotādas asinsvadus, tādējādi atvieglojot aizliktu degunu un ar to saistītās galvassāpes. Šāda veida zāles var palīdzēt uzlabot deguna aerāciju, mazināt spiedienu deguna blakusdobumos un ausīs. 
Atkrēpojošie līdzekļi.
Šāda veida zāles palīdz atbrīvoties no augšējo elpceļu sekrēta, kas izraisa galvassāpes un klepu (t.sk."aizdegunes pilēšanas sindroms").
Klepus mazinošie līdzekļi.
Klepus ir vēlīns gripas un apaukstēšanās simptoms un daži medikamenti var palīdzēt to mazināt. Ja nevēlaties lietot recepšu medikamentus, daži dabas vielu pretklepus līdzekļi var atvieglot iekaisušu kaklu un mazināt klepu.

Lokālie līdzekļi kakla sāpju mazināšanai:

  • ar antiseptisku iedarbību, piemēram, povidona jods. Efektīvi samazina vīrusu koncentrāciju rīkles gļotādā, plaša spektra, nerada rezistenci;
  • mutes skalojamie līdzekļi, piemēram, hlorheksidīns, cetilpiridīnijs. Izteikta virucīda darbība, subjektīvi mazina saaukstēšanās simptomus.

C vitamīns

C vitamīns, lietots, lai profilaktiski samazinātu saaukstēšanās gadījumu skaitu vispārējā populācijā nav īpaši efektīva, tomēr C vitamīns var būt noderīgs cilvēkiem, kuri ir pakļauti īsiem smagas fiziskās slodzes periodiem. Regulāras papildus  C vitamīna devas samazina saaukstēšanās ilgumu, taču tas netika apstiprināts dažos veiktajos klīniskajos pētījumos. Tomēr, ņemot vērā C vitamīna konsekvento ietekmi uz saaukstēšanās ilgumu un smagumu regulārajos papildterapijas pētījumos, kā arī zemās izmaksas un labu drošību, saaukstēšanās pacientiem var būt lietderīgi individuāli izmēģināt vai C vitamīna terapeitiskā iedarbība ir labvēlīga tieši viņiem.

C vitamīna darbības zinātniskais pamatojums
C vitamīns ir būtisks mikroelements cilvēkiem, tam ir pleiotropas funkcijas, kas saistītas ar tā spēju ziedot elektronus. Tas ir spēcīgs antioksidants un kofaktors biosintētisko un gēnu regulējošo enzīmu saimei. C vitamīns veicina imūno aizsardzību, atbalstot dažādas šūnu funkcijas gan iedzimtajā, gan adaptīvajā imūnsistēmā. C vitamīns atbalsta epitēlija barjeras funkciju pret patogēniem un veicina ādas oksidētāju attīrīšanas aktivitāti, tādējādi potenciāli aizsargājot pret vides oksidatīvo stresu. C vitamīns uzkrājas fagocītiskajās šūnās, piemēram, neitrofilos un var uzlabot ķīmijaksi, fagocitozi, reaktīvo skābekļa sugu veidošanos un galu galā mikrobu nogalināšanu. Tas ir nepieciešams arī apoptozei un izlietoto neitrofilu attīrīšanai no makrofāgu infekcijas vietām, tādējādi samazinot nekrozi / NETozi un iespējamos audu bojājumus. C vitamīna loma limfocītos nav tik skaidra, taču ir pierādīts, ka tas uzlabo B un T šūnu diferenciāciju un proliferāciju, iespējams, pateicoties tā gēnu regulējošajai iedarbībai. C vitamīna deficīts izraisa imunitātes pavājināšanos un lielāku uzņēmību pret infekcijām. Savukārt infekcijas būtiski ietekmē C vitamīna līmeni, jo palielinās iekaisums un vielmaiņas prasības. Turklāt C vitamīna papildināšana var gan novērst, gan ārstēt elpceļu un sistēmiskas infekcijas. Profilaktiskai infekcijas profilaksei nepieciešama C vitamīna uzņemšana ar uzturu, kas nodrošina vismaz adekvātu, ja ne piesātinātu plazmas līmeni (t.i., 100-200 mg/dienā), kas optimizē šūnu un audu līmeni. Turpretim konstatētu infekciju ārstēšanai nepieciešamas ievērojami lielākas (1 gramu) vitamīna devas, lai kompensētu palielināto iekaisuma reakciju un vielmaiņas pieprasījumu.
 

Kvercetīns

Kvercetīns (P vitamīns). Kvercetīns ir flavonoīds, kas atbildīgs par dažādām garšām un krāsām augos, tas atrodams augļos, dārzeņos, šokolādē, kaņepēs, sarkanvīnā, olīveļļā. To dēvē arī par P vitamīnu. Kvercetīnam sāka pievērst īpašu vērību, kad tika atklāts, ka tam ir spēcīga pretiekaisuma un imunitāti stiprinoša spēja.

Komplekso bio-elementu loma vīrusu infekcijas gadījumā

Vīrusa mērķis ir iekļūt cilvēka šūnā. Bez tās vīruss nevar pastāvēt. Kamēr vīruss šo mērķi nav sasniedzis, ar to var cīnīties gan, piemēram, lietojot piemērotas sejas maskas, ievērojot sociālo distancēšanos un mazgājot rokas, gan arī nodrošinot, lai mūsu organismā būtu pietiekami daudz C un P vitamīna (kvercetīns).

Vīrusam iekļūst cilvēka šūnā, ir svarīgi apturēt un ierobežot vīrusa vairošanos. Šeit palīdzētu C vitamīns, kvercetīns un cinks, kam, esot organismā pietiekamā daudzumā, vīrusa vairošanās šūnās tiek apgrūtināta. Elementu komplekss organismā neveido gēnu replikācijas, tādejādi daudz labāk tiek pasargāts cilvēka organisms.

Ja vīruss iekļūst šūnās un veido iekaisuma jeb toksīnu stadiju, ir nepieciešams, lai organismā būtu pietiekami daudz elementu, kuriem piemīt antioksidantu un pretiekaisuma īpašības. Piemēram, svarīgi, lai pietiekami būtu  D vitamīns, melatonīns un kvercetīns. Šīs vielas neļauj vīrusam un tā radītajiem toksīniem pārmērīgi ietekmēt cilvēka organismu.

Antioksidanti un to dabīgie kompleksi

Antioksidanti ir nozīmīgi ar to, ka rūpējas par to, lai mūsu šūnas būtu veselas, tie aizkavē citu molekulu oksidēšanos. Antioksidanti ir dažādi vitamīni, minerālvielas un fermenti, kas aizsargā organismu no brīvo radikāļu veidošanās. No antioksidantiem vairāk ir dzirdēts par C un E vitamīniem, beta karotīnu, bet tā ir tikai maza daļa no dabā sastopajamiem. Antioksidantus vislabāk organisms var uzņemt ar produktiem no augu valsts, tostarp, ogas un dārzeņi. Praktiski jebkuru antioksidantu var sintezēt mākslīgi laboratorijas apstākļos vai ražot rūpnieciskos apmēros, tomēr ir pierādīts, ka dabiskas izcelsmes antioksidanti, pareizāk sakot to kompleksi, ir daudz efektīvāki un nekaitīgāki pat lielākās devās. Piemēram, mūsdienās veiktie klīniskie pētījumi ir pierādījuši plūškoka (Sambucus nigra L.) efektivtāti cīņā ar gripas A un B tipiem, kā arī, lietojot plūškoka sulas koncentrātu saaukstēšanās simptomi un to ilgums samazinājās uz pusi jau 3 dienu laikā.

SIA "Lotos Pharma"
Reģ.nr. 40103638962
Plieņciema iela 16, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167, Latvija
avemed@lotos-pharma.com