Dabas vielas, Sirds veselība

Sarkanā rauga rīsi ir nozīmīga sastāvdaļa tradicionālajā ķīniešu medicīnā, tiem piemīt daudzas nozīmīgas bioloģiskas īpašības, tostarp asinsrites uzlabošanā. Tie var samazināt holesterīna līmeni un citas taukvielas asinīs.

Kas ir sarkanie rauga rīsi?

Sarkanie rauga rīsi tiek iegūti, kultivējot rīsus ar dažādiem Monascus purpureus rauga celmiem. Daži sarkano rauga rīsu izstrādājumi tiek izmantoti ķīniešu virtuves pārtikas produktos, tostarp Pekinas pīlē. Citi tiek pārdoti kā uztura bagātinātāji, lai pazeminātu holesterīna un saistīto lipīdu līmeni asinīs. Daži sarkanā rauga rīsu pārtikas klases produkti satur vielas, ko sauc par monakolīniem, kurus ražo raugs.

Monakolīns K

Viena no galvenajām sarkana rauga rīsu aktīvajām sastāvdaļām ir monakolīni, kopumā ir izolēti divdesmit trīs monakolīnu veidi. Viens no viņiem - Monakolīns K - ir ķīmiski identisks holesterīna līmeni pazeminošās zāles lovastatīna aktīvajai sastāvdaļai, kas ir viena no zālēm kategorijā, kas pazīstama kā statīni. Šīs zāles samazina holesterīna līmeni asinīs, samazinot holesterīna ražošanu aknās. Sarkanā rauga rīsu produktu sastāvs atšķiras atkarībā no rauga celmiem un to ražošanā izmantotajiem audzēšanas apstākļiem. Kulinārijas sarkano rauga rīsu ražošanai izmantotie celmi un apstākļi atšķiras no tiem, ko izmanto tādu produktu ražošanai, t.s. "pharma grade", kas paredzēti holesterīna līmeņa pazemināšanai. FDA veiktie testi liecina, ka sarkanie rauga rīsi, kas tiek pārdoti kā pārtikas produkts, satur tikai monakolīna K pēdas vai vispār to nesatur.

Citas sarkanā rauga rīsu sastāvdaļas

Bez monakolīniem sarkanā rauga rīsi satur 25 dažādus pigmentus, 7 organiskās aminoskābes, 9 sterolus, 7 dekalīna derivātus, kā arī flavonoīdus, lignānus, polisaharīdus.

Pētījumos ir ziņots, ka dažiem steroliem piem., stigmasterolam, piemīt hipolipidēmiska iedarbība.

Farmakoloģiskās īpašības

Sarkanā rauga rīsi ir bijuši daudzu farmakoloģisku pētījumu priekšmets tā dažādo etnomedicīnas pielietojumu dēļ. Pētījumi ir parādījuši, ka sarkanā rauga rīsiem piemīt plašs bioloģisko īpašību klāsts ar hipolipidēmisku, pretaterosklerozi, pretvēža, neirocitoprotektīvu, hepatoprotektīvu, pretosteoporotisku, pretnoguruma, pretdiabēta, pretaptaukošanās, imūnmodulējošu, pretiekaisuma, pretvēža iedarbību un antihipertensīvās aktivitātes. Starp tām hipolipidēmiskās un anti-aterosklerotiskās īpašības ir visizteiktākās, ņemot vērā to, ka tiek uzskatīts, ka sarkanā rauga rīsi ir ārstnieciska loma asins sabiezēšanās novēršanā, asinsrites uzlabošanā un asins stāzes novēršanā.

Ko saka zinātnieki?

Sarkanā rauga rīsu produkti, kas satur noteiktu daudzumu monakolīna K, var statistiski nozīmīgi pazemināt holesterīna līmeni asinīs. Pētnieki nav ziņojuši par pozitīviem rezultātiem nevienam pārtikas klases sarkanā rauga rīsu produktam, kas satur maz vai nemaz monakolīna K, tāpēc nav zināms, vai šiem produktiem ir kāda ietekme uz holesterīna līmeni asinīs.
Klīnisko pētījumu rezultāti
Klīniskajos pētījumos (pētījumos ar cilvēkiem) ar sarkano rauga rīsu preparātiem, kas saturēja ievērojamu daudzumu monakolīna K, tie pazemināja kopējā holesterīna un zema blīvuma lipoproteīna (ZBL) holesterīnu (tā sauktā sliktā holesterīna, kas ir saistīts ar paaugstinātu līmeni asinīs un sirds slimību risks). Ir svarīgi uzsvērt, ka visos šajos klīniskajos pētījumos tika izmantoti produkti, kas saturēja nozīmīgu daudzumu monakolīna K. 2011. gada analīze parādīja, ka daži no tirgū esošajiem sarkanā rauga rīsu produktiem satur ļoti maz monakolīna K. Šiem produktiem var būt maza ietekme uz holesterīna līmeni asinīs. Tāpēc, lai gan klīnisko pētījumu dalībnieki varēja pazemināt holesterīna līmeni, lietojot sarkanos rauga rīsus, iespējams, to pašu rezultātu nevarēs sasniegt, izmantojot pārtikas klases produktus. Vienā no klīniskajiem pētījumiem pārbaudītais produkts radīja holesterīna līmeni pazeminošu efektu, kas ir lielāks, nekā varētu gaidīt, pamatojoties uz tā monakolīna K saturu. Turpmākie pētījumi, ko atbalstīja Nacionālais komplementārās un integratīvās veselības centrs (NCCIH), liecina, ka citi monakolīni vai citas vielas, kas atrodas produktā, varētu būt veicinājušas tā holesterīna līmeni pazeminošo iedarbību.

Taukvielu samazinošais jeb hipolipidēmiskais efekts

Hiperlipidēmija ir pašreizējo uztura modeļu un dzīvesveida rezultāts. Līdz ar to ingredientu meklēšana, kas var pazemināt triglicerīdu (TG) un holesterīna līmeni t.sk. zema blīvuma lipoproteīnu (ZBL), kas transportē holesterīnu no aknām uz citām ķermeņa daļām. Ja tā ir par daudz, tas nogulsnējas uz asinsvadiem, tāpēc šo sauc par "slikto holesterīnu" jeb zema blīvuma lipoproteīnu holesterīnu (ZBLH), ir ieguvusi ievērojamu impulsu. Statīni ir izmantoti, lai novērstu asinsvadu oklūzijas, taču, pieaugot ziņojumiem par blakusparādībām, tiek meklētas alternatīvas (Patel, 2016). Šajā sakarā SRR hipolipidēmiskais potenciāls ir konsekventi pierādīts ar ticamiem eksperimentāliem rezultātiem (Gerards et al., 2015).

Lasīt vairāk par pētījumu rezultātiem

Aterosklerozi samazinoša darbība

Holesterīna sintēzes kavēšana ir efektīva aterosklerozes slimību primārajā un sekundārajā profilaksē (Li et al., 2005b).

Lasīt vairāk par pētījumu rezultātiem

Pretvēža darbība

Vēzis, otrs lielākais nāves cēlonis visā pasaulē. Efektīvas pretvēža terapijas izstrāde joprojām ir izaicinājums tiem, kas nodarbojas ar medicīnisko izpēti (Zhu et al., 2018). Iepriekšējie pētījumi liecina, ka SRR piedevām ir pretvēža iedarbība.
 
Lasīt vairāk par pētījumu rezultātiem

Neirocitoprotektīvā aktivitāte

Ir pierādīts, ka SRR ekstraktiem piemīt arī neirocitoprotektīva aktivitāte.

Lasīt vairāk par pētījumu rezultātiem

Hepatoprotektīvs efekts

SRR ekstraktiem ir spēcīga hepatoprotektīva iedarbība gan alkoholisko taukaino aknu, gan bezalkoholisko taukaino aknu slimību (NAFLD) peļu modeļos.

Lasīt vairāk par pētījumu rezultātiem

Osteoporozi samazinošā darbība

Osteoporoze ir izplatīta veselības problēma, ko raksturo zema kaulu masa un kaulu struktūras pasliktināšanās, kā rezultātā palielinās jutība pret lūzumiem (Zhang et al., 2018b). Vairāki pētījumi ir ziņojuši par SRR aizsargājošo lomu osteoporozes gadījumā.

Lasīt vairāk par pētījumu rezultātiem

Nogurumu mazinoša iedarbība

SRR ekstraktiem piemīt spēcīga pretnoguruma spēja.

Lasīt vairāk par pētījumu rezultātiem

Pretdiabēta darbība

Diabēts pieņem epidēmijas apmērus visā pasaulē (Lam un LeRoith, 2012). Labākā pieeja hiperglikēmijas kontrolei un diabēta mazināšanai ir uztura jautājums un fiziskās aktivitates, nevis paļaušanās uz zālēm (Patel, 2016). Šajā sakarā tika pētīta SRR iespējamā loma.
 
 
Lasīt vairāk par pētījumu rezultātiem

Pretaptaukošanās darbība

Aptaukošanās tiek definēta kā balto taukaudu pārpalikums, kas ir saistīts ar lielāku risku saslimt ar diabētu un sirds un asinsvadu slimībām (Marques et al., 1998).

Lasīt vairāk par pētījumu rezultātiem

Pretiekaisuma darbība

Iekaisums nozīmē traucētu vielmaiņas un imunoloģisko sistēmu (Odegaard and Chawla, 2013) un pretiekaisuma līdzekļi, kas var atjaunot traucētas sistēmas homeostāzi, ir ļoti pieprasīti. Pastāv dažādi pretiekaisuma līdzekļi, lai gan daudzi no tiem ir saistīti ar to nelabvēlīgu ietekmi (Patel, 2016).

Lasīt vairāk par pētījumu rezultātiem

Antihipertensīvā darbība

Hipertensija, ko parasti atzīst par kluso slepkavu, ir visizplatītākā sirds un asinsvadu slimība un galvenais aterosklerozes, metabolā sindroma, nieru darbības traucējumu, miokarda infarkta, sirdslēkmes un insulta riska faktors, kas ir visizplatītākie nāves cēloņi rūpnieciski attīstītajās valstīs. Williams, 2009; Wang et al., 2010). Tā kā daudzām zālēm ir blakusparādības, sagaidāms, ka veselīgs uzturs novērsīs vai atvieglos komplikācijas.

Lasīt vairāk par pētījumu rezultātiem

Secinājumi un nākotnes perspektīvas

Sarkanie rauga rīsi ir plaši izmanto medicīniskajās receptēs, kā arī alternatīvajā medicīnā un uztura bagātinātājoa Āzijā, ASV un Eiropas valstīs. Šajā pārskatā tika apkopota pašreizējā informācija par SRR tradicionālajiem lietojumiem. Klasiskajās ķīniešu augu mācību grāmatās un Ķīnas farmakopejā SRR parasti izmanto, lai novērstu asins sabiezēšanos, stimulētu asinsriti un novērstu asins stāzi. Farmakoloģiskie pētījumi atklāja, ka SRRR piemīt daudzas bioloģiskas īpašības ar hipolipidēmisku, pretaterosklerozi, pretvēža, neirocitoprotektīvu, hepatoprotektīvu, pret osteoporozi, pret nogurumu, pretdiabētu, pret aptaukošanos, imūnmodulējošu, pretiekaisuma, antihipertensīvu iedarbību un pretmikrobu aktivitāti. Šo farmakoloģisko pētījumu rezultāti apstiprina tradicionālo SRR lietošanu. Turklāt no SRR ir izolēts vairāk nekā 101 savienojums. Starp tiem monakolīni un pigmenti ir visizplatītākie un ir galvenās bioaktīvās SRR sastāvdaļas. SRR ķīmijā un farmakoloģijā ir panākts izcils progress. Tomēr vairākas nepilnības zināšanās prasīs papildus pētījumus. Pirmkārt, sistemātiskie dati par SRR ekstraktu toksikoloģiju un zāļu mijiedarbību ir ierobežoti. tomēr pašlaik pierādījumi nav pietiekami, lai SRR varētu interpretēt kā toksisku. Otrkārt, lai gan ir konstatēts, ka SRR sastāvā esošajiem monakolīniem piemīt farmakoloģiskas aktivitātes, kas ir līdzīgas pigmentiem, piemēram, hipolipidēmiskā aktivitāte, uzsūkšanās, metabolisma un ekskrēcijas pamatā esošie mehānismi, kā arī sinerģiska vai antagonistiska iedarbība starp abiem, sastāvdaļas, nav zināmas; tāpēc tie būtu jāturpina pētīt. Turklāt būtu jāpārbauda arī citas RYR bioaktīvās sastāvdaļas, piemēram, organiskās skābes, sterīni, dekalīna atvasinājumi un flavonoīdi, lai noskaidrotu to iespējamo izmantošanu zāļu izstrādē un kā uztura bagātinātāju.

Noslēgumā jāsaka, ka turpmākajos pētījumos galvenā uzmanība jāpievērš monakolīnu absorbcijai, metabolismam un izdalīšanai un to mijiedarbībai ar pigmentiem, kas veicinātu mūsu izpratni par dažādu SRR bioloģisko darbību pamatā esošajiem mehānismiem. Turpmākajos pētījumos jāņem vērā arī farmakoloģiskās aktivitātes, kas tika ignorētas saistībā ar tradicionālo SRR lietojumu, īpaši kuņģa-zarnu trakta slimību, piemēram, gremošanas traucējumu un caurejas, ārstēšanā. Visbeidzot, ir jāpieliek lielākas pūles, lai gūtu jaunu ieskatu par galveno aktīvo savienojumu toksikoloģisko ietekmi un SRR kvalitātes kontroli, pamatojoties uz tā dažādajām ķīmiskajām sastāvdaļām.

Produkti, kas satur sarkanā rauga rīsus (Monakolīns K)

Image
AteroLip complex 30 kapsulas
Image
AteroLip D 30 kapsulas

Produkti, kas pastiprina monakolīna K efektivitāti

Image
AteroLip fiber 15 paciņas
Dalīties